Issuu.com - jak stworzyć własną prezentację za pomocją Adobe Bridge?
Issuu.com to darmowa platforma umożliwiająca prezentację dokumentów PDF w przystępnej i interesującej formie. Strona ta powstała z myślą o różnych rodzajach dokumentów: tekstach, raportach, albumach, internetowych czasopismach itp. My skupimy się na tym, jak wykorzystać ją do prezentacji własnego portfolia na podstawie PDFa stworzonego w programie Adobe Bridge.
Issuu.com to darmowa platforma umożliwiająca prezentację dokumentów PDF w przystępnej i interesującej formie. Strona ta powstała z myślą o różnych rodzajach dokumentów: tekstach, raportach, albumach, internetowych czasopismach itp. My skupimy się na tym, jak wykorzystać ją do prezentacji własnego portfolia na podstawie PDFa stworzonego w programie Adobe Bridge.
Jakiś czas temu pisaliśmy o wirtualnym portfolio Blurb. Było to jednak rozwiązanie przeznaczone głównie dla osób zainteresowanych stworzeniem w przyszłości swojej fotoksiążki. W przypadku Issuu nie ograniczają nas limity czasowe, a darmowa wersja konta całkowicie wystarczy nam do stworzenia ciekawego portfolia z własnym adresem URL.
Dzięki Issuu możemy przeglądać swoje dokumenty jak książce, w formie odwracanych kartek. Jeśli jednak wolimy standardowy widok PDF (pojedyncze strony przewijane pionowo, bądź poziomo), jest też i taka opcja.
Issuu oferuje również możliwość korzystania z płatnego konta PRO w cenie 18$ miesięcznie. Posiada ono wzbogaconą opcję narzędzi do edycji wielu elementów prezentacji (tło, logo, ikony nawigacji), pozbawione jest bocznego paska z reklamami, oraz gwarantuje brak limitu w ilości przesyłanych dokumentów. Oferuje również dostęp do szczegółowych statystyk oglądalności.
Skupmy się jednak na podstawowych możliwościach platformy Issuu. Jeśli chcemy umieścić na niej swój dokument, w pierwszej kolejności warto się zalogować i utworzyć swój profil. I bez niego można przesłać swojego PDFa, ale dzięki kontu mamy większą kontrolę nad swoim plikiem. Od momentu utworzenia go, zarządzamy prezentacjami przez dość rozbudowany panel "My Library".
Tutaj przeglądamy i edytujemy nasze pliki. Każdą przesłaną prezentację możemy oznaczyć tagami, zdefiniować jej docelowych widzów, określić kategorię i język. Mamy również możliwość edycji poszczególnych stron PDFa, np. skasowania jednej, bez konieczności przebudowywania całego dokumentu. Ciekawą opcją są statystyki, które pokazują ilość odsłon danego dokumentu:
Korzystając z opcji "Embed" wkleimy gotową publikację na stronę lub bloga. Możemy określić wiele cech widget'a, m.in. rozmiar w pikselach, kolor tła, dźwięk (można go dodać do prezentacji), układ stron itd.
Stwórz własny PDF w Adobe Bridge
Aby skorzystać z dobrodziejstw Issuu.com w celu prezentacji własnych zdjęć, potrzebujemy przede wszystkim PDFa z tym, co chcemy pokazać. Najprościej jest go stworzyć dzięki programowi Adobe Bridge. Bridge jest to program dodatkowy instalujący się wraz Adobe Photoshop.
- Przygotowanie zdjęć
W pierwszej kolejności należy przygotować zdjęcia do prezentacji, opracować je i umieścić w osobnym folderze. Ważna uwaga: Issuu przeznaczone jest tylko do publikacji wirtualnej, nie do druku. Dlatego należy zapisać zdjęcia w max. 150 dpi. Prezentacja ma możliwość zoomowania, dlatego standardowa rozdzielczość internetowa (72 dpi) może w tym przypadku nie zdać egzaminu.
- Stworzenie PDFa w Adobe Bridge
Jeśli przygotowaliśmy już potrzebne zdjęcia, otwieramy ich folder w Bridge'u i definiujemy materiał wyjściowy jako PDF.
Z prawej strony podglądu otworzą się zakładki definiujące nasz przyszły dokument. Z pierwszej zakładki należy wybrać opcję PDF. W następnej ("Template" - szablon) wybieramy sposób rozmieszczenia zdjęć na kartce. Ważna uwaga: Bridge nie aktualizuje podglądu PDFa na bieżąco, dlatego po zastosowaniu jakiejś zmiany należy ręcznie odnowić podgląd klikając na opcję "Refresh Preview"/ ("Odśwież podgląd" zaraz pod "Template").
Zakładka "Document". Tu definiujemy rozmiar, kolor tła i jakość eksportowanego PDFa:
Ponieważ nasza prezentacja docelowo ma znaleźć się w internecie, wybieramy opcję Web. Możemy również określić, czy strony dokumentu są pionowe czy poziome i zmienić kolor ich tła.
Kolejna zakładka "Layout" określa ilość kolumn i rzędów zdjęć na stronie. Na cele naszej prezentacji najlepiej jest, by zdjęcie było na stronie jak największe, ponieważ będzie wtedy bardziej czytelne podczas przeglądania dokumentu w Issuu. Dlatego proponujemy rozmieszczenie po jednym zdjęciu na stronę. Nie skorzystamy więc z zakładki "Layout", ale polecamy ją w przypadku tworzynia stykówki z wieloma miniaturkami zdjęć i eksportowania jej do PDFia. W tym przypadku przydatna będzie również opcja z następnej zakładki "Overlays", w której edytujemy nazwy zdjęć pod plikami. (Możemy je wyłączyć do celów naszej prezentacji, ale wykorzystać przy wspomnianych wcześniej stykówkach).
Reszta zakładek również nie jest nam potrzebna (chyba, że pragniemy aby na każdej stronie pojawił się znak wodny, ale znacząco wpłynie on na estetykę publikacji. Poza tym i tak prezentacja wyświetlana jest we Flashu, który uniemożliwia zapamiętanie pojedynczego jpga na dysk - nie musimy więc obawiać się o to, że ktoś przywłaszczy sobie jakąś stronę naszej wirtualnej książki).
- Wysłanie gotowego PDFa na Issuu.com
Po skończonej pracy należy kliknąć "Save" (pod spodem wszystkich zakładek). Nasz PDF jest gotowy. Wystarczy jedynie wysłać go na stronę Issuu. Logujemy się na swoje konto i klikamy na niebieski przycisk "Upload document" w prawym górnym rogu okna:
Po przejściu procedury z opisywaniem pliku, możemy cieszyć się już swoją prezentacją z własnym adresem URL:
Adobe Bridge jest szybkim i prostym narzędziem do stworzenia własnego PDFa ze zdjęć. Jeśli jednak jesteście zainteresowani bardziej zaawansowanym projektem swojego albumu bądź portfolio, już niedługo zaprezentujemy tutorial, w którym pokażemy Wam, jak stworzyć go w programie Adobe In Design.