Jak dziś wygląda Titanic? To pierwsze takie obrazy w historii

Część wraku Titanica ledwie zmieściłaby się na pełnowymiarowym boisku piłkarskim.
Część wraku Titanica ledwie zmieściłaby się na pełnowymiarowym boisku piłkarskim.
Źródło zdjęć: © YouTube | BBC
Marcin Watemborski

18.05.2023 14:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

RMS Titanic zatonął 110 lat temu na Oceanie Atlantycki. Od tamtego czasu nikt nie wiedział, jak wygląda wrak, aż do teraz. Pozostałości statku osiadł na głębokości ok. 4 tys. metrów i po raz pierwszy w historii zostały zeskanowane. Ten widok sprawia, że włos jeży się na głowie

RMS Titanic to najbardziej znany wrak statku na świecie. Po zderzeniu z górą lodową wnocy z 14 na 15 kwietnia 1912 r. potężna maszyna przełamała się w pół i poszła na dno. Wówczas zginęło ponad 1500 osób, a pokłosiem katastrofy były m.in. zmiany w przepisach bezpieczeństwa dotyczącego podróżowania statkami.

Jakiś czas temu pokazywaliśmy filmik ze zdalnie sterowanych łodzi podwodnych wyposażonych w kamery, który pokazywał dokładnie detale statku. Niestety jednak nie udało się go w całości ze względu na bardzo ograniczoną widoczność na głębokości 4 tys. m. Rozwiązaniem tego jest cyfrowy model, który powstał na podstawie tysięcy zdjęć.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Obrazy stworzone przez firmę Magellan Ltd podczas letniej wyprawy w 2022 r. pomogły w realizacji przedsięwzięcia. Najważniejsze tutaj było dokładne wykonanie zdjęć oraz zmapowanie dna Oceanu Atlantyckiego. Na podstawie materiałów powstanie dokument, za którego powstanie odpowiedzialna będzie firma Atlantic Productions.

Realizacja skanów zajęła ponad 200 godzin rejestrowania materiału, co skutkowało powstaniem aż 700 tys. zdjęć. Wrak został sfotografowany z każdej strony, co pozwoliło na odtworzenie jego wyglądu w postaci trójwymiarowego modelu. Po raz pierwszy w historii możemy zobaczyć, jak dziś wygląda RMS Titanic po ponad 110 latach od zatonięcia.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)