Jak fotografować imprezy biznesowe?

Jak fotografować imprezy biznesowe?

Fotografujcie szeroko i, jeśli to możliwe, również przy świetle zastanym. Fot. Pawel Laczny
Fotografujcie szeroko i, jeśli to możliwe, również przy świetle zastanym. Fot. Pawel Laczny
Paweł Łączny
30.10.2010 11:09, aktualizacja: 01.08.2022 15:03

Fotografowanie imprez biznesowych czy firmowych jest bardzo podobne do fotografii ślubnej. Wynik pracy fotografa także musi być tutaj na najwyższym poziomie. Tak naprawdę poziom naszej pracy zawsze powinien być tak wysoki, jak to tylko możliwe - zgodnie ze stwierdzeniem, które miałem kiedyś szczęście usłyszeć: nieważne, co fotografujemy, tylko w jaki sposób to robimy. Jeśli będziemy się tego trzymać, wszystko pójdzie dobrze.

Fotografowanie imprez biznesowych czy firmowych jest bardzo podobne do fotografii ślubnej. Wynik pracy fotografa także musi być tutaj na najwyższym poziomie. Tak naprawdę poziom naszej pracy zawsze powinien być tak wysoki, jak to tylko możliwe - zgodnie ze stwierdzeniem, które miałem kiedyś szczęście usłyszeć: nieważne, co fotografujemy, tylko w jaki sposób to robimy. Jeśli będziemy się tego trzymać, wszystko pójdzie dobrze.

Najczęściej mamy okazję fotografować dwa typy takich imprez ? takie, na których zaproszeni ludzie potrafią się zachowywać, lub takie, na których poziom kultury maleje wraz z kazdym kieliszkiem. Nie chcę generalizować, ale moje doświadczenie właśnie na to wskazuje. Na każdej imprezie pojawia się także tzw. czarna owca, co zwykle nie ma jednak wpływu na warunki pracy. Jeżeli ktoś nie ma ochoty być na zdjęciach, po prostu nie trzeba mu ich robić - nie prostszego.

Miałem kiedyś okazję fotografować pracowników fizycznych pewnej firmy, wyróżnionych przez zarząd. Była to praca na trzy weekendy z rzędu i tzw. imprezy plenerowe, jazda na quadach, wspinaczka, potem zorganizowany wieczór z kolacją, koncertem i gościnnymi występami artystycznymi. Część z panów nie była w stanie prowadzić quada już po 14, możecie więc sobie wyobrazić ich stan upojenia o 1 w nocy. Mimo faktu, że trudno było usłyszeć tam myśli godne powtórzenia, wszystkie trzy weekendy przebiegły dość spokojnie ? zdjęcia się udały i jedynie tancerki artystyczne mogły nabawić się traumy od zasłyszanych pod własnym adresem propozycji.

Niezależnie jednak od tego, jakich gości przyjdzie nam fotografować, trzeba zrobić to dobrze. Pamiętajmy, że docelowo to oni mają być zadowoleni z naszej pracy, a tym samym także szefowie danej firmy. Wówczas firma, która nas zatrudnia, będzie zadowolona i da znam kolejne zlecenie.

Poniżej przedstawię Wam kilka moim spostrzeżeń, które, mam nadzieję, ułatwią Wam realizowanie takich zleceń.

Fotografuj gości na początku

Zazwyczaj jest czas na to, żeby przed rozkręceniem się imprezy na dobre sfotografować wszystkich zaproszonych gości przy ich stolikach. Róbcie to możliwie wcześnie, mając świadomość, że w późniejszych godzinach ich kondycja i prezencja może być znacznie gorsza.

Ustal, w jakich godzinach pracujesz

Uzgodnijcie wcześniej z organizatorem ramy czasowe Waszej pracy i na co - według niego - powinniście kłaść nacisk. Najczęściej Waszemu pracodawcy najbardziej będzie zależeć na kompleksowym obfotografowaniu zarządu firmy, zaś dopiero w drugiej kolejności na zabawie pracowników. Nie bójcie się spytać, kto jest kim w danej firmie, żeby mieć pewność, że fotografujecie właściwe osoby. Często może Was zaskoczyć, jak cichymi ludźmi są ci najważniejsi, a jak głośnymi ci mniej istotni pod kątem zlecenia.

Korzystaj z różnych obiektywów

Jeśli pozwalają na to warunki oświetleniowe, występy sceniczne fotografujcie przy świetle zastanym, punktowym ? zarówno z szerokim, jak i wąskim obiektywem. Przyswójcie sobie zasadę, że niezależnie od eventu, który przyszło Wam fotografować, używanie rożnych obiektywów czy perspektyw sprawi, że efekt Waszej pracy będzie różnorodny i ciekawy.

Akceptuj równouprawnienia gości

Ważne, aby każdego gościa traktować tak samo, niezależnie od piastowanego przez niego stanowiska. Warto spytać, czy nie ma/mają nic przeciwko zdjęciu, zrobić je, upewnić się, że wyszło i podziękować.

Fotografuj na czerwonym dywanie

Jeśli jest to impreza na wysokim poziomie, a goście zostali zaproszeni wraz z osobami towarzyszącymi, postarajcie się ich sfotografować tuż przy wejściu. Najczęściej hostessy serwują tam powitalnego szampana ? fotografujcie gości już z lampką w ręce i salą w tle. Nie zaszkodzi również pokazać co ciekawszych kreacji zaproszonych pań, bez partnerów lub w ich towarzystwie.

Zwróć uwagę na obsługę imprezy

Zdjęcia mniej istotne, ale warte wykonania, dotyczą innych podwykonawców imprezy, m.in. pracowników cateringu, firmy dostarczającej alkohol, hostess czy tez fordanserek, didżeja ? im także warto pokazać nasz warsztat. Najczęściej są to najłatwiejsze do zrobienia zdjęcia.

Wejdź na parkiet

Najczęściej zaproszeni goście wyjdą w końcu na parkiet i zatańczą ? jeśli wcześniej już ich fotografowaliśmy, teraz będzie nam łatwiej zrobić zdjęcie. Przerwijcie im uprzejmie taniec, poproście o zapozowanie do zdjęcia, podziękujcie. Przejdźcie się po parkiecie, uzbierajcie z 10-15 takich ujęć i zrobicie sobie przerwę. Po godzinie powtórzcie wszystko (oczywiście fotografując inne pary), wówczas tę część zlecenia będziecie mieć już za sobą.

Pamiętaj o zapasowych bateriach

Warto mieć dwa, trzy zestawy akumulatorów do lampy błyskowej lub przynajmniej zabezpieczyć się, biorąc ładowarkę. Zazwyczaj wystarcza jeden zestaw, jednak zależy to od preferencji pracy i warunków oświetleniowych, na które traficie ? zawsze warto mieć, a nie potrzebować, niż potrzebować, a nie mieć.

Uważaj na wystąpienia

Wręczanie nagród, podziękowania ? to ważny moment, więc warto uzgodnić z osobami wręczającymi nagrody, w jaki sposób będą to robić. Ważne, by ustawili się przodem do publiczności, a więc i do Was. Już po wręczeniu nagrody prowadzący może poprosić każdego o zapozowanie Wam do zdjęcia. Niezależnie od tego, czy rozdanie nagród prowadzi pracownik firmy PR, czy celebryta, mają oni doświadczenie ? nie bójmy się więc podejść i zapytać, czy takie rozwiązanie nie stanowi problemu ? osobiście nigdy jeszcze nie spotkałem się z odmową.

Korzystaj z zastanego światła

Jeśli pozwala na to oświetlenie, postarajcie się popracować trochę bez flesza ? także przy fotografowaniu występów scenicznych czy bawiących się gości. Dzięki temu będziecie w stanie uzyskać ciekawe i intymne ujęcia. Jednocześnie upewniajcie się, że poprawnie ostrzycie. Sam często ustawiam ostrość ręcznie. Dużo zależy do sprzętu, którym dysponujecie ? jeśli możecie wchodzić na wysokie ISO, róbcie to i fotografujcie przy świetle zastanym.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)