Jak sfotografować zachód słońca nad morzem? [Poradnik]
24.04.2020 11:28, aktual.: 28.04.2020 07:57
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Każdy z nas z pewnością nie raz próbował uwiecznić na zdjęciu zachód słońca nad morzem. Jednak nie zawsze okazuje się to proste. O jakich zasadach należy pamiętać, by wykonać wyjątkową fotografię? Oto kilka z nich.
Nim rozpoczniemy fotografować dzisiejszy zachód słońca nad morzem, musimy zadbać o nasze oczy. To właśnie one są najbardziej narażone na promienie słoneczne podczas sesji. Warto więc założyć okulary przeciwsłoneczne z filtrem. Nie chcemy przecież pogorszyć swojego wzroku, patrząc prosto w słońce.
Jak sfotografować zachód słońca nad morzem?
Zanim skupimy się na ustawieniach naszego aparatu kompaktowego, należy wziąć pod uwagę kilka innych kwestii. Przede wszystkim powinniśmy przybyć na miejsce wcześniej, tak by zapoznać się z krajobrazem i ewentualnie go uatrakcyjnić. Świetnie wyglądają zdjęcia, które w kadrze mają elementy takie jak: duży głaz, roślinność czy łódź na wodzie.
Powinniśmy również zwrócić uwagę na chmury. Jeśli jest ich sporo i są w miarę równomiernie rozproszone po niebie, to z pewnością dodatkowy plus każdego ujęcia. Jednak nie może być ich za wiele, by nie przysłoniły całego zachodu słońca. Warto także zadbać, by nikt przypadkowo nie wszedł nam w kadr.
Jeśli chodzi o wybór ogniskowej, najlepiej sprawdzi się długa ogniskowa (im dłuższa, tym większe słońce na zdjęciu). Dodatkowo warto zabrać ze sobą statyw do aparatu. Ponadto powinniśmy ustawić go tak, by linia horyzontu była ułożona poziomo, każde pochylenie psuje efekt. Możemy też poeksperymentować i ustawić się, tak by słońce nie znajdowało się na środku fotografii.
Parametry aparatu do zdjęć zachodu słońca
Poza czynnikami zewnętrznymi musimy zadbać o odpowiednie ustawienia w naszym aparacie fotograficznym. Oto funkcje, które są w tym przypadku najważniejsze:
- Czas otwarcia migawki: zależy od naświetlenia zdjęcia, musimy więc na bieżąco go zmieniać (wydłużać, gdy jest za ciemno lub skracać, kiedy zdjęcie jest prześwietlone).
- Przysłona: podczas zmiany czasu otwarcia migawki, należy zmieniać ustawienie przysłony. Im większa wartość przysłony np. f/8, f/16, tym większa głębia ostrości na zdjęciu. Warto więc zwracać uwagę na obydwa parametry jednocześnie.
- ISO: do tego typu zdjęć najlepiej wybrać jak najniższą możliwą czułość ISO. Nigdy nie należy go podwyższać.
- Ogniskowa: możemy bawić się tym parametrem, im dłuższa ogniskowa, tym słońce jest większe i na odwrót.
- Balans bieli: chcąc ocieplić barwy i pomarańczowy kolor, powinniśmy ręcznie ustawić balans bieli na zachmurzenie (cloudy) bądź cień (shade).
- Pomiar światła: najlepiej wybrać punktowy pomiar światła, nakierowując aparat na niebo w oddalonym miejscu od słońca. Ewentualnie możemy postawić a tryb matrycowego pomiaru światła oraz dokładne korekty ekspozycji o około +1,3 do +2EV. Tego typu korekt możemy dokonać w każdym aparacie, często nawet w smartfonie.
- Ostrość: chcąc otrzymać wyraźne kontury słońca, powinniśmy wyłączyć autofokus i ręcznie ustawić ostrość na nieskończoność.
Jeśli zastosujemy się do powyższych wskazówek, z pewnością idealnie sfotografujemy zachód słońca nad morzem. W przypadku dodatkowej edycji zdjęć warto zajrzeć do poniższych poradników: