Jak zmienić kolor w Photoshopie? Poradnik dla początkujących

Jak zmienić kolor w Photoshopie? Poradnik dla początkujących

Podpowiadamy, jak zmienić kolor w Photoshopie
Podpowiadamy, jak zmienić kolor w Photoshopie
Źródło zdjęć: © fot. Shutterstock
Paulina Gądowska
10.04.2020 12:54, aktualizacja: 28.04.2020 07:58

Jak zmienić kolor w Photoshopie? To niewątpliwie jeden z najczęstszych dylematów początkujących użytkowników tego oprogramowania. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jest to jedna z niezbędnych funkcji - niezależnie, czy tworzymy własną grafikę, czy obrabiamy zdjęcia. Oto krótki poradnik.

Zmiana odcienia ubrania, włosów, tła czy oczu, to przydatna umiejętność podczas obróbki zdjęcia w każdym programie graficznym, a Adobe Photoshop to jedno z najpopularniejszych narzędzi w pracy rafików i fotografów. Poniżej prezentujemy więc prostą instrukcję, jak zmienić kolor w Photoshopie?

Jak szybko zmienić kolor w Photoshopie?

Istnieje kilka sposobów zmiany koloru obiektu w Photoshopie, jednak my wybraliśmy ten najszybszy.

  1. Rozpoczynając pracę w programie, warto dokonywać edycji zdjęcia na jego kopii. W tym celu po odtworzeniu fotografii należy użyć skrótu Ctrl + J (lub CMD + J na komputerach Apple), powielającego warstwę (przeważnie noszącą standardową nazwę \Warstwa 1).
  2. Następnie wybieramy z górnego panelu Obraz → Dopasowania → Barwa/Nasycenie (lub stosujemy skrót Ctrl/CMD + U. Pojawi się okno z suwakami, przesuwając ten o nazwie \Barwa\ mamy możliwość dopasowania odpowiedniego koloru. Z kolei suwakiem \Nasycenie\ zmniejszamy lub zwiększamy intensywność odcieniu. Dodatkowo warto zaznaczyć \Podgląd\
  3. dzięki czemu na bieżąco mamy kontrolę nad odcieniem obiektu. Po dopasowaniu kolorystyki klikamy \OK.
  4. W przypadku zmiany koloru na konkretny odcień, znajdujący się na fotografii należy skorzystać z narzędzia \Kroplomierz. Wystarczy odnaleźć je na pasku na dole w oknie Barwa/Nasycenie, wybrać je i kliknąć dany kolor z obiektu. Ta czynność automatycznie zapisze jego nasycenie i barwę, a my musimy jedynie zatwierdzić przyciskiem \OK.

Jeśli chcemy zmienić kolor wybranego fragmentu pliku, możemy skorzystać z narzędzia "Zaznaczanie obiektów", znajdującego się w górnym pasku narzędzi "Zaznaczanie". Następnie musimy wybrać tryb zaznaczania: Prostokąt (przeciągamy wskaźnik, aby ustanowić prostokątny obszar wokół obiektu) lub Lasso (przeciągamy wskaźnik po obramowaniu otaczającym konkretny element). Teraz wystarczy skorzystać z powyższej instrukcji i zmienić kolor wybranego fragmentu.

Pamiętajmy, że każdą czynność zawsze możemy cofnąć, korzystając z klawiszy [Ctrl/CMD] + [Alt] + [Z] (Edycja→ Cofnij). Ten sposób na to, jak zmienić kolor w Photoshopie, z pewnością wystarczy każdemu użytkownikowi zaczynającemu przygodę z tym edytorem. Oto inne poradniki dla początkujących:

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)