Jak zmniejszyć zdjęcia?
Zmniejszanie zdjęć bywa konieczne, gdy chcemy przesłać pliki w wersji cyfrowej lub opublikować je w sieci. Uzyskanie pożądanego efektu jest możliwe dzięki zmianie rozdzielczości oraz kompresji. Musimy się jednak liczyć ze spadkiem jakości.
Kiedy zmniejszać zdjęcia?
Dobrej jakości zdjęcia mają wysoką rozdzielczość, czyli dużą liczbę megapikseli. Wiążę się to ze wzrostem wagi pliku, co utrudnia przesłanie go w wersji elektronicznej. Problem może pojawić się, gdy zechcemy dodać fotografie w formie załączników do wiadomości e-mail. Skrzynki pocztowe mają określone limity, więc konieczne może się okazać zmniejszenie zdjęć.
Kolejna kwestia to waga zdjęć. Wpływa ona na szybkość ładowania się stron internetowych. Jeżeli więc docelowo fotografia ma trafić na blog lub inny portal, to trzeba będzie pójść na kompromis i wybrać między jakością a wielkością obrazu. Kluczowe będą tu dwa pojęcia – rozdzielczość i kompresja.
Zmniejszanie zdjęć a spadek jakości
Podstawowe programy graficzne zazwyczaj oferują opcję zmiany rozdzielczości obrazu. Jeżeli z niej skorzystamy i zmniejszymy liczbę pikseli, to plik stanie się wyraźnie lżejszy. Wszystko to jednak kosztem jakości.
Na uniknięcie strat i zachowanie detali obrazu pozwoli kompresja zdjęć. Polega ona na zastosowaniu odpowiednich algorytmów, które zmniejszają fotografię, nie wpływając negatywnie na jakość. Oczywiście trzeba mieć też świadomość, że istnieje kompresja stratna (JPEG) i kompresja bezstratna (PNG, TIFF). W przypadku tej pierwszej wystarczy wprawne oko fotografa, żeby dostrzec powstałe w jej wyniku szumy.
Najprostszym sposobem na dokonanie kompresji zdjęcia jest skorzystanie z darmowych programów stworzonych do tego celu. Niektóre z nich w wersji bezpłatnej oferują jedynie ograniczoną liczbę opcji, a dodatkowe narzędzia otrzymamy dopiero po wykupieniu pełnej wersji.
Programy do zmniejszania zdjęć
Jedną z metod obróbki plików graficznych może być zmniejszanie zdjęć online. Do konwersji niewielkiej liczby zdjęć wystarczą nam darmowe narzędzia przeglądarkowe. W ich przypadku pojawia się sporo ograniczeń, które nie zachwycą profesjonalistów, ale nie będą stanowić problemu dla amatorów. Przykładem może być z góry określona maksymalna waga pliku lub możliwość kompresji zdjęć wyłącznie pojedynczo. Kompresję online umożliwią nam: Squoosh, GTMetrix, TinyJPG.
Alternatywą dla narzędzi online są programy wymagające instalacji na komputerze osobistym. Ich zaletą są funkcjonalności rozszerzone m.in. o pracę na wielu plikach, możliwość dokładnego określenia stopnia kompresji czy samodzielnego dobrania DPI. Zazwyczaj pozwalają one na więcej niż tylko kompresję obrazów. Inne przydatne funkcje to wybór formatu zapisu czy edycja fotografii (np. kontrast, filtry, ramki, znak wodny). Przykłady programów: Fotosizer, JPEG mini, Light Image Resizer, XnConvert, File Optimizer.