Jaki jest najlepszy aparat pełnoklatkowy w 2020? Odpowiedź was zaskoczy!

Jaki jest najlepszy aparat pełnoklatkowy w 2020? Odpowiedź was zaskoczy!

Jaki jest najlepszy aparat pełnoklatkowy w 2020? Odpowiedź was zaskoczy!
Jacek Sopotnicki
23.10.2020 12:17, aktualizacja: 26.07.2022 14:42

Rok 2020 jest szczególny - to chyba przyzna każdy. Mówię nie tylko o wydarzeniach, które widzimy wszyscy, ale też o rynku sprzętu fotograficznego. Pomimo wszystkich restrykcji i ograniczeń doczekaliśmy się w tym roku kilku naprawdę ciekawych premier. Nowe, naprawdę świeże a nie tylko 'odgrzewane' aparaty w stajni Canon - czyli R5 i R6. Sony też dotrzymuje kroku z absolutnym potworem filmowym A7SIII oraz zminiaturyzowanym pełnoklatkowcem A7C. Nie mniej ciekawie działo się u Panasonica. Ja jednak pragnę zwrócić waszą uwagę na inny aparat, taki który jest już z nami sporo czasu.

Aparatem tym jest obecny na rynku od kwietnia 2018 roku Sony A7III, który moim zdaniem nie tylko nie stracił na wartości, ale na niej zyskał. Mówiąc wprost jest to nadal jeden z najbardziej zbalansowanych i użytecznych aparatów na rynku, który obecnie jest dostępny w sporo przystępniejszej cenie niż tej niedługo po jego premierze. Dodatkowo od 2018 roku ciągle wzrasta ilość obiektywów dostępnych na mocowanie Sony E w tym absolutnie fenomenalna Sigma 35mm f1.2 która jak to często mówię, jest najlepszym obiektywem 35mm na planecie ziemia (potraktujcie to z lekkim przymrużeniem oka, ponieważ szczerze nie znam wszystkich 'trzydiestekpiątek' świata).

Zapytacie pewnie, a co z jakością wyświetlacza i tym, że nie jest obracany? Co kolorami, jakością nagrywanego dźwięku? Mam nagrywać 4k w 8bit w 2020 roku? Ważne uściślenie - nie twierdzę, że A7III to aparat, który oferuje najwyższe parametry na papierze, ale twierdzę, że jego balans możliwości do ceny, jego zbalansowanie i dostosowanie do potrzeb realnego świata, przy bardzo korzystnej jak na pełnoklatkowy aparat z nagrywaniem filmów 4k oraz 120fps w 1080p, jest nadal rewelacyjny i jeszcze długo będzie.

Z wszystkimi tymi kwestiami i wieloma innymi możecie się razem ze mną, zmierzyć w poniższym, nazwijmy to: wideo-teście. Jest to spora lista doświadczeń z tym sprzętem które zebrałem realizując setki zleceń na przestrzeni ostatnich 2 lat i która doprowadziła mnie do ciekawych wniosków. Ale o tym po filmie.

Sony A7III is still awesome in 2020 and will be in 2021, here's WHY

Ok, skoro dotarliście do końca filmu, czas na wnioski. Cała ta batalia o przegrzewanie i 8k, ogromne bitrate'y, 10bitów i tym podobne parametry niekoniecznie ma sens. Pytanie jest proste - czego naprawdę potrzebuje, czy mój komputer uciągnie pliki na przykład 8k? Czy mam aż tyle przestrzeni na dysku? Co najważniejsze czy naprawdę tego potrzebuję? Testowałem w tym roku Canona R5 i R6 testowałem również Sony A7SIII i są to ganialne aparaty, które przy najwyższych parametrach nagrań video, praktycznie 'zabiły' mój komputer. Sony A7III nadal uderza w 10tkę swoimi możliwościami, przy tym jest nie przesadzony i jest w dobrej cenie. Teraz po naszej stronie jest stworzenie nim czegoś naprawdę epickiego - i to jest prawdziwe wyzwanie.

W filmie jak zawsze wgrane są polskie napisy, jeśli nie wyświetliły się wam automatycznie, kliknijcie w koło zębate i wybierzcie język polski.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)