Jakimi aparatami wykonano te zdjęcia? Poznaj technikalia legendarnych kadrów

Jakimi aparatami wykonano te zdjęcia? Poznaj technikalia legendarnych kadrów

Jakimi aparatami wykonano te zdjęcia? Poznaj technikalia legendarnych kadrów
Marcin Watemborski
01.03.2021 11:40, aktualizacja: 01.03.2021 12:43

Mimo tego, że to aparat nie jest najważniejszy w fotografii, to jednak bez niego nie dałoby się zrobić zdjęcia. W zależności od panujących czasów, rozwoju technologii i świadomego wyboru danego artysty, ten decydował się na jakiś sprzęt. O ile na pewno znacie te zdjęcia, to zapewne nie wiedzieliście, jakim aparatem je wykonano.

Migrująca matka

Obraz

Ten kadr autorstwa Dorothei Lange z 1936 roku został wykonany aparatem Graflex Super D, czyli wielkim formatem. Praca takim aparatem nie była bardzo wygodna i fotografa ograniczała ilość klatek, ponieważ w kasecie mieściły się jedynie 2 błony.

Więcej o zdjęciu przeczytasz tutaj.

Płonący mnich

Obraz

Malcolm Browne wykorzystał do zarejestrowania tej przeraźliwej chwili korpusu Petri FT FE. Zdjęcie pochodzi z 1963 roku.

Spadający mężczyzna 11. września

Obraz

11 września 2000 roku to data, którą pamięta wielu z nas. Podczas zamachu terrorystycznego na World Trade Center ludzie skakali z pięter płonących i walących się budynków. Autorem tego zdjęcia jest Richard Drew, a jego aparatem był Nikon F5.

Poznaj też kontrowersyjną historię zdjęcia Thomasa Hoepkera.

Wschód Ziemi

Obraz

William Anders zrobił to zdjęcie w 1968 roku specjalnie przygotowanym korpusem Hasselblad 500. NASA miało kilka takich aparatów średnioformatowych na stanie. Każdy z nich współpracował z elektronicznym silnikiem przewijania filmu, a w aparatach znalazły się specjalne filmy z perforacją.

Więcej o zdjęciu przeczytasz tutaj.

Tank Man

Obraz

Jeff Widener stojący za legendarnym zdjęciem "Tank Man" z 1989 roku zrobił je Nikonem FE2. Historia powstania kadru mrozi krew żyłach i przeczytacie o niej tank man.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)