Jasna skóra na zdjęciach to nie problem, ale co z ciemną? Google pracuje nad odpowiedzią

Jasna skóra na zdjęciach to nie problem, ale co z ciemną? Google pracuje nad odpowiedzią

Jasna skóra na zdjęciach to nie problem, ale co z ciemną? Google pracuje nad odpowiedzią
Marcin Watemborski
20.05.2021 09:23, aktualizacja: 20.05.2021 11:23

Gdy mówimy o kolorze skóry w kontekście zdjęć portretowych, problemy przeważnie dotyczą jasnych odcieni – są zbyt różowe, pomarańczowe, żółte lub nawet wpadające w zielenie. Odwzorowanie odpowiedniego koloru pigmentu u osób ciemnoskórych może być nawet trudniejsze. Google zamierza rozwiązać ten problem raz na zawsze.

Google to firma znana z tworzenia zaawansowanych rozwiązań w kontekście fotografii obliczeniowej i mobilnej. Ich najnowszy projekt dotyka tematu dość wrażliwego, aczkolwiek ważnego. Chodzi o odpowiednie odwzorowanie barwy skóry osób ciemnoskórych. W przypadku osób jasnoskórych można powiedzieć, że jest niemal idealnie.

W czasach, gdy fotografia tradycyjna wiodła prym, filmy takie jak Kodak Portra czy Fujifilm Pro H były kalibrowane pod jasne odcienie skóry. Problemy zaczynały się, gdy w kadrze stanęła osoba ciemnoskóra – jej pigmentacja nie była dobrze oddana, a często na powierzchni skóry wyskakiwały odbarwienia w postaci plam. Ta kwestia jest poruszana w fotografii od wielu lat, lecz póki co, nikt nie przedstawił doskonałego rozwiązania. Odpowiednie odwzorowanie koloru skóry w postprodukcji jest zmorą każdego fotografa.

Building a More Equitable Camera | Google

O ile w przypadku konwencjonalnych aparatów możliwości obróbki zdjęć są spore, to w przypadku smartfonów jest gorzej. Dlatego Google postanowiło skoncentrować się wokół tematu prawidłowego oddania pigmentacji osób ciemnoskórych już w samym urządzeniu.

Algorytmy będą musiały wziąć pod uwagę wiele czynników, podobnie jak w przypadku osób jasnoskórych – chodzi o ekspozycję, występujące w kadrze barwy oraz odpowiednie odniesienie tonalne. Aparaty w smartfonach będą musiały mieć swoje prawidłowo skalibrowane wzorniki kolorów.

Obraz

Florian Koenigsberger mówił podczas konferencji Google I/O o tym, że priorytetem dla prac firmy będzie prawidłowe oddanie ciemnych tonów skóry, ale również poprawa jasnych i śniadych odcieni w przypadku osób pochodzenia śródziemnomorskiego, indyjskiego czy azjatyckiego.

Aparaty w nowych smartfonach Google Pixel mają być lepsze pod kątem kolorów. Co więcej, gigant zapowiada, że udostępni aplikacje z odpowiednimi algorytmami wszystkim użytkownikom systemu Android. Nie wiemy jednak, kiedy to nastąpi. Prace trwają.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)