Błędy, których musisz unikać podczas obróbki zdjęć

Jeśli stawiacie pierwsze kroki w świecie fotografii, uważajcie na suwaki w programach graficznych. Czasem wystarczy zrobić coś "na pół gwizdka", by wyglądało dobrze - nie trzeba przesadzać.

Błędy, których musisz unikać podczas obróbki zdjęć
Monika Homan

14.06.2018 | aktual.: 14.06.2018 13:49

Każdy fotograf kiedyś zaczynał i każdy popełniał błędy początkującego fotografa. Oczywiście wymieniać je można długo, a wiele na ten temat zostało juz powiedziane. Jeśli zaczynacie swoją przygodę z fotografią, warto zapoznać się z najczęstszymi wpadkami, aby samemu ich nie popełniać i szybciej nauczyć się robić dobre zdjęcia.

Początkującego fotografa z pewnością zafascynują te wszystkie suwaczki dostępne w Lightroomie i Photoshopie. Nie należy jednak ich nadużywać.

Zbyt duże nasycenie

Suwak odpowiedzialny za nasycenie kolorów ma tendencje do przesuwania się za bardzo w prawo, zwłaszcza przy fotografii krajobrazów. Piękne, pełne kolorów widoki aż się proszą o podbicie saturacji. Uważajcie, żeby nie zrobić z waszego zdjęcia kiczowatego obrazka, który będzie krzyczał kolorami.

Obraz
Obraz;

Za dużo przejrzystości

Kolejny, nadużywany suwak to "Clarity". Fakt, pięknie wydobywa szczegóły na zdjęciu, ale łatwo może wam je kompletnie zepsuć. Jeśli nie zależy wam na dramatycznym efekcie, lepiej uważajcie z tym suwaczkiem. Nie wiem ile zdjęć zepsułam w ten sposób na początku swojej drogi, ale na pewno było ich zbyt dużo.

Obraz
Obraz;

Ostre jak brzytwa

Jest wiele metod wyostrzania zdjęć. Każda będzie złym pomysłem, jeśli przesadzicie. Kiepskim pomysłem jest też próba ratowania nieostrego zdjęcia w programach graficznych. Takie działanie jest z góry skazane na porażkę. Wystarczy, kiedy zdjęcie jest ostre. Za mocno wyostrzone nie jest dobre, to nie nóż do filetowania.

Obraz
Obraz;

Zbyt duży kontrast

Początkujący fotografowie chętnie podbijają kontrast na swoich zdjęciach, żeby dodać im trochę charakteru. Niestety, zbyt duży kontrast na zdjęciach nie jest ani ładny, ani przyjemny w odbiorze.

Obraz
Obraz;

Edytowane zdjęcia warto zapisywać w osobnym pliku, a oryginał zachować. Kiedy za jakiś czas stwierdzicie, że nie podoba wam się już efekt waszej obróbki, będziecie mogli wykonać ją od nowa, a źle obrobionego zdjęcia raczej nie będziecie juz w stanie naprawić.

Kiedy staniecie się juz mistrzami Photoshopa, a Lightroom nie będzie miał przed wami tajemnic, pamiętajcie, że nie zwalnia was to z wykonania dobrego zdjęcia. To, że można coś poprawić w programie graficznym, nie oznacza, że nie trzeba zwracać na to uwagi już na etapie wciśnięcia spustu migawki.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)