Kolorowy mural w Warszawie oczyszcza powietrze z "mocą" 720 drzew

Marka Converse tworzy murale przyjazne środowisku w ramach kampanii City Forests. Warszawa stała się drugim miastem, w którym pojawiło się dzieło wykonane z pigmentów aktywowanych przez słońce. Ich główną zaletą jest możliwość eliminowania szkodliwego smogu.

Kolorowy mural w Warszawie oczyszcza powietrze z "mocą" 720 drzew
Źródło zdjęć: © Good Loking Studio/Michał Dziurkowski
Karolina Modzelewska

10.11.2020 | aktual.: 26.07.2022 14:40

Mural w stolicy Polski oczyszcza powietrze i sprawia, że oddychanie nim jest, chociaż w niewielkim stopniu zdrowsze. Wszystko za sprawą specjalnej farby, dwóch polskich artystów oraz pracowni, która pomogła urzeczywistnić ich wizję.

Dzieło stworzone w ramach kampanii City Forests, organizowanej przez markę Converse, znajduje się na budynku położonym naprzeciwko ruchliwej stacji metra Politechnika. Widać na nim jasne, uśmiechające się kwiaty, znajdujące się wokół kolorowych budynków. Mural został zaprojektowany przez Maćka Polaka i Dawida Ryskiego, jego wykonaniem zajęło się lokalne centrum artystyczne Good Looking Studio. Częścią muralu jest hasło: "Twórzcie razem dla jutra". Jego przesłaniem jest nadzieja na lepszą przyszłość.

Obraz
© Good Looking Studio/Michał Dziurkowski
  • Poziom zanieczyszczenia spadł w wielu miastach na całym świecie, ponieważ ludzie nie dojeżdżają już tak często do pracy” - powiedział rzecznik Converse w rozmowie z "The First News". Dodał: "Firmy pracują wolniej i na razie wszystko zwolniło. W Converse widzieliśmy to jako okazję do zabrania głosu i pomocy w tworzeniu świeżego powietrza poprzez malowanie murali. Ponadto uznaliśmy, że to dobry sposób na ponowne zjednoczenie społeczności, które powracają do normalnego życia po tak długim okresie izolacji".
Obraz
© Good Looking Studio/Michał Dziurkowski

Dzięki specjalnej farbie mural ma oczyszczać otaczające powietrze tak samo, jak zrobiłoby to 720 drzew. Po zakończeniu kampanii malowidła ścienne rozmieszczone w kilku różnych krajach powinny dorównywać pracy 3000 drzew.

Mural został namalowany farbą fotokatalityczną z dwutlenkiem tytanu, który przyciąga zanieczyszczenia powietrza. Następnie są one przekształcane w nieszkodliwe azotany w procesie chemicznym z udziałem światła słonecznego. Po Bangkoku Warszawa jest drugim miastem, w którym znajduje się taki mural. Kolejne murale City Forest pojawią się w Belgradzie, Limie, Sydney, Dżakarcie, Manili, Sao Paulo, Santiago, Johannesburgu, Melbourne, Bogocie i Panamie.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)