Leica Q2 - aparat za 20 tys. złotych ma problem z odczytem plików RAW

Leica Q2 - aparat za 20 tys. złotych ma problem z odczytem plików RAW
Justyna Kocur-Czarny

29.07.2019 07:46, aktual.: 26.07.2022 15:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o premierze Leiki Q2 - kompakcie z pełnoklatkową matrycą. Aparat z jednym stałoogniskowym obiektywem posiada kilka ulepszeń w stosunku do poprzedniego modelu - Leica Q. Wygląda jednak na to, że ten model ma dość poważną usterkę.

Jeśli jesteś posiadaczem aparatu wartego 20 tysięcy złotych, to prawdopodobnie oczekujesz od niego niezawodności. Tymczasem fotografowie zaczęli zgłaszać dość poważny problem z odczytem plików RAW w trybie Continuous Super Speed. Tryb szybkiego fotografowania pozwala na wykonanie do 20 kl./s z użyciem elektronicznej migawki.

Fotograf Josh Byers zauważył, że zdjęcia, które wykonał w trybie szybkiego ciągłego fotografowania nie są poprawnie odczytywane. Był w stanie zgrać na komputer tylko pierwsze zdjęcie z serii. Kolejnych w ogóle nie udało się otworzyć. Fotograf próbował zaimportować pliki za pomocą Lightrooma, Photoshopa, Capture One i Adobe DNG Converter, ale żaden nie zadziałał.

Podobny problem na forum zgłosili także inni użytkownicy. Nie pomogło użycie kart o większej prędkości zapisu. To bardzo poważny problem, ponieważ uniemożliwia pracę na plikach i ich odczyt. W przypadku reportażu, pojedyncze klatki w serii mogą być znaczące.

Problem został zgłoszony i producent pracuje nad jego rozwiązaniem. W najbliższej aktualizacji oprogramowania usterka ma zostać naprawiona. Do tego czasu producenci sugerują korzystanie z mniej popularnych programów do odczytu plików RAW, takich jak Irident Developer. Josh Byers przetestował to zalecenie i udało mu się odczytać pliki. Pozostaje zatem uzbroić się w cierpliwość i wierzyć, że podobne problemy będą rozwiązywane szybciej lub w ogóle nie będą się pojawiać.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)