Leica Q2 już jest – 47 Mpix pełnoklatkowa matryca, filmy 4K i dobre uszczelnienie
Leica Q2, czyli następczyni Leiki Q, podobnie jak poprzedniczka jest kompaktowym aparatem z pełnoklatkową matrycą i jednym stałoogniskowym obiektywem. W nowej wersji jest wiele ulepszeń względem modelu Q. Nowy wizjer może zachwycić niejednego użytkownika, a to dopiero początek.
Leica Q2 jest aparatem, który wypłynął na fali uwielbienia dla pierwszego modelu z tej serii – Leiki Q. Minimalistyczne wzornictwo, doskonała optyka, pełnoklatkowa matryca i świetny wizjer to cechy rozpoznawalne modelu Q. W Leice Q2 dodatkowo znajdziemy uszczelnienia korpusu i obiektywu, które chronią przed kurzem i wodą
Leica Q2 – specyfikacja
W środku modelu Leica Q2 znajdziemy 47,4-megpikselową pełnoklatkową matrycę, natomiast przed nią obiektyw Leica Summilux 28 mm f/1.7 ASPH. Producent obiecuje duże możliwości pracy w trudnych warunkach oświetleniowych oraz piękne rozmycie tła (bokeh).
Leica Q2 kierowana jest dla miłośników fotografii ulicznej, fotoreportażu, architektury, krajobrazu, a nawet portretu. Szybki układ AF oraz efektywna obsługa manualnego ostrzenia pozwolą radzić sobie w różnych warunkach. Tryb makro pozwoli fotografować z odległości 17 centymetrów. Według producenta, autofokus ustawi ostrość w czasie 0,15 sekundy.
Udoskonalony procesor Maestro II pozwoli na zarejestrowanie do 10 kl./s w pełnej rozdzielczości. Tryb filmowy pozwoli nagrać klipy w rozdzielczości 4K z prędkością 30 lub 24 kl./s, natomiast w trybie Full HD jest to 120, 60, 30 lub 24 kl./s. Wygląda na to, że aparat przygotowany jest do kręcenia w amerykańskim standardzie NTSC oraz klatkażu filmowym. Nie mamy informacji, jak wygląda kwestia filmowania w standardzie PAL.
Aparat został wyposażony w opcję cyfrowego zoomu, czyli w tym przypadku ”ramek kadrujących”. Pozwalają one na zmianę pola widzenia ogniskowych: 35 mm, 50 mm lub 75 mm. Przycięty obraz jest zapisywany jako JPEG ze zmniejszoną rozdzielczością. Zdjęcia oryginalne są jednocześnie zapisywane jako DNG z pełną rozdzielczością.
Nowy wizjer OLED ma rozdzielczość 3,68 mln punktów. Producent informuje o większej kontrastowości oraz głębi obrazu. W przypadku EVF jasność każdego piksela jest dopasowywana do wymagań wyświetlanego obrazu. Wizjer elektroniczny jest bardziej energooszczędny niż w poprzednim modelu i włącza się tylko, gdy aparat zostanie przyłożony do oka.
Leica Q2 może połączyć się z aplikacją Leica FOTOS za pośrednictwem wbudowanego modułu Wi-Fi. Stałe połączenie między smartfonem, a aparatem jest utrzymywane dzięki technologii Bluetooth Low Energy. Co do ergonomii – przeprojektowane zostało pokrętło kompensacji dioptrii z tyłu aparatu oraz uproszczono obręcz wokół spustu migawki, która jest teraz tylko włącznikiem. Opcje trybu seryjnego zostały przeniesione do menu.
Leica Q2 wraz z akcesoriami dodatkowymi, w tym lampami SF40 oraz SF 60, pilotem zdalnego sterowania SF C1 i uchwytem na kciuk, jest już dostępna w Leica Store Warszawa, Leica Butik Kraków oraz sieciach autoryzowanej sprzedaży Leica Camera w cenie 21 000 złotych.