Ludzkie ciało świeci w ciemności! Udało się to sfotografować

Ludzkie ciało świeci w ciemności! Udało się to sfotografować
Marcin Watemborski

01.07.2020 09:02, aktual.: 26.07.2022 14:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Bioluminescencja jest znanym zjawiskiem w świecie fauny i flory, ale wiedzieliście, że my też świecimy? Okazuje się, że ludzkie ciało potrafi emitować światło widzialne, które można zostać sfotografowane przez bardzo czułe aparaty!

Bioluminescencja polega na emitowaniu światła przez żywe organizmy na podstawie przemian chemicznych zachodzących w ich komórkach. Mają one różne zastosowanie – niektóre ryby głębinowe w ten sposób wabią swoje ofiary, ale zdecydowanie nie w przypadku ludzi. To naprawdę dziwna sprawa.

Pierwsze badania, które ujawniły świecenie ludzkiej skóry wyszły na światło dzienne w 2009 roku dzięki zespołowi badaczy z Japonii. Przewodził mu wtedy Masaki Koboyashi z Instytutu Technologii Tohoku. Naukowcy przeprowadzili eksperyment, który rozwiał wątpliwości w kwestii bioluminescencji ludzi.

Ustawienie urządzeń badawczych.
Ustawienie urządzeń badawczych.

W doświadczeniu wzięło udział 5 ochotników. Mężczyźni zostali rozebrani, a ich skórę oczyszczono, po czym wprowadzano ich do światło-szczelnej komory na 20 minut co 30 godzin między 10, a 22. Do monitorowania wolontariuszy naukowcy wykorzystali specjalną ultraczułą kamerę, która jest w stanie zarejestrować pojedyncze fotony. By ta działała, musiała być utrzymywana w temperaturze -120 stopni Celsjusza.

Eksperyment pokazał, że ciała ochotników emitowały światło z zakresu pasma widzialnego regularnie w cyklu dobowym. Najbardziej świeciły ich czoła, policzki oraz szyja w okolicy godziny 16. W godzinach nocnych skóra emitowała najmniej fotonów. Doświadczenie doprowadziło naukowców do wniosku, że cykl świecenia jest regulowany przez wewnętrzny zegar biologiczny ludzi, a fotony powstają wskutek reakcji chemicznych tworzących wolne rodniki. Emisja światła dzieje się w chwili, gdy cząsteczki biorące udział w przemianach, reagują z fluoroforami, które są zdolne do świecenia. Efektem jest wyzwolenie wiązki światła.

Obraz

Badacze zaobserwowali, że ludzkie działa świecą aż 1000 razy słabiej niż zdolność widzenia ludzi, więc nic dziwnego, że nikt z nas nie jest w stanie zobaczyć tego gołym okiem. Ciekawostką natomiast jest to, że bioluminescencyjne glony potrafią świecić do tego stopnia, że rozpraszają mroku nocy, co cudownie widać na licznych filmach w internecie.

Jeśli interesujesz się wystrojem wnętrz, prosimy - wypełnij tę ankietę. Dzięki za pomoc!
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)