Ludzkie ciało świeci w ciemności! Udało się to sfotografować

Bioluminescencja jest znanym zjawiskiem w świecie fauny i flory, ale wiedzieliście, że my też świecimy? Okazuje się, że ludzkie ciało potrafi emitować światło widzialne, które można zostać sfotografowane przez bardzo czułe aparaty!

Ludzkie ciało świeci w ciemności! Udało się to sfotografować
Marcin Watemborski

01.07.2020 | aktual.: 26.07.2022 14:51

Bioluminescencja polega na emitowaniu światła przez żywe organizmy na podstawie przemian chemicznych zachodzących w ich komórkach. Mają one różne zastosowanie – niektóre ryby głębinowe w ten sposób wabią swoje ofiary, ale zdecydowanie nie w przypadku ludzi. To naprawdę dziwna sprawa.

Pierwsze badania, które ujawniły świecenie ludzkiej skóry wyszły na światło dzienne w 2009 roku dzięki zespołowi badaczy z Japonii. Przewodził mu wtedy Masaki Koboyashi z Instytutu Technologii Tohoku. Naukowcy przeprowadzili eksperyment, który rozwiał wątpliwości w kwestii bioluminescencji ludzi.

Ustawienie urządzeń badawczych.
Ustawienie urządzeń badawczych.

W doświadczeniu wzięło udział 5 ochotników. Mężczyźni zostali rozebrani, a ich skórę oczyszczono, po czym wprowadzano ich do światło-szczelnej komory na 20 minut co 30 godzin między 10, a 22. Do monitorowania wolontariuszy naukowcy wykorzystali specjalną ultraczułą kamerę, która jest w stanie zarejestrować pojedyncze fotony. By ta działała, musiała być utrzymywana w temperaturze -120 stopni Celsjusza.

Eksperyment pokazał, że ciała ochotników emitowały światło z zakresu pasma widzialnego regularnie w cyklu dobowym. Najbardziej świeciły ich czoła, policzki oraz szyja w okolicy godziny 16. W godzinach nocnych skóra emitowała najmniej fotonów. Doświadczenie doprowadziło naukowców do wniosku, że cykl świecenia jest regulowany przez wewnętrzny zegar biologiczny ludzi, a fotony powstają wskutek reakcji chemicznych tworzących wolne rodniki. Emisja światła dzieje się w chwili, gdy cząsteczki biorące udział w przemianach, reagują z fluoroforami, które są zdolne do świecenia. Efektem jest wyzwolenie wiązki światła.

Obraz

Badacze zaobserwowali, że ludzkie działa świecą aż 1000 razy słabiej niż zdolność widzenia ludzi, więc nic dziwnego, że nikt z nas nie jest w stanie zobaczyć tego gołym okiem. Ciekawostką natomiast jest to, że bioluminescencyjne glony potrafią świecić do tego stopnia, że rozpraszają mroku nocy, co cudownie widać na licznych filmach w internecie.

Jeśli interesujesz się wystrojem wnętrz, prosimy - wypełnij tę ankietę. Dzięki za pomoc!
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)