Magic Lantern powstanie w wersji na Canona EOS R. Trwają testy

Magic Lantern powstanie w wersji na Canona EOS R. Trwają testy

Magic Lantern powstanie w wersji na Canona EOS R. Trwają testy
Marcin Watemborski
19.10.2018 10:19, aktualizacja: 26.07.2022 16:07

Magic Lantern to alternatywne oprogramowanie, przeznaczone w głównej mierze do filmowców. Wielu użytkowników narzeka na tryb filmowy w najnowszym Canonie EOS R. Czy właśnie testowany software to zmieni?

Nagrywanie 4K z przycięciem x1,74, brak możliwości nagrywania wideo w 10 bitach bezpośrednio na kartę i jeszcze kilka rzeczy. Właśnie to boli potencjalnych użytkowników w trybie filmowym zaimplementowanym w najnowszym Canonie EOS R, którego premiera odbyła się w zeszłym miesiącu.

Na szczęście pojawia się Magic Lantern – alternatywne oprogramowanie dla filmowców, które może poprawić wiele rzeczy. Andrew Reid postanowił przetestować kody software’u na nowym Canonie. Wziął do tego pliki z Canona EOS 80D oraz Canona EOS 5D Mark IV. Zobaczcie, jak bezlusterkowiec sobie z tym poradził.

Za pierwszym razem próba się nie powiodła. Aparat rozpoznał plik oprogramowania, jednak go nie przetworzył. Z drugim plikiem poszło inaczej. Co prawda nie zostało tu wgrane alternatywne oprogramowanie, ale włączył się ekran ładowania. Oznacza to, że istnieje możliwość wyciągnięcia kodu źródłowego oprogramowania aparatu i przerobienia go.

Jest to coś, co rozpala iskierkę nadziei we wszystkich tych, którzy chcą wykorzystać Canona EOS R i nowe, jasne obiektywy do bezlusterkowca w produkcjach filmowych. Wyobraźcie sobie nagrywanie filmów przy użyciu obiektywu Canon RF 28-70 f/2 L USM. To świetna sprawa – uniwersalny zakres ogniskowych, a do tego duży otwór względny, który na pewno przyda się w kiepskich warunkach oświetleniowych oraz nada plastyki ujęciom.

Być może w przyszłości faktycznie uda się doprowadzić do złamania ograniczenia przycięcia filmowania w 4K, ale póki co to tylko marzenia. Miejmy nadzieję, że ludziom pracującym nad Magic Lantern to się uda i za jakiś czas wszyscy będziemy mogli się cieszyć pełnym potencjałem Canona EOS R.

Więcej informacji znajdziecie na forum Magic Lantern.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)