Nadchodzi koniec epoki kompaktów?

Nadchodzi koniec epoki kompaktów?22.11.2012 11:34
Samsung Galaxy Camera - czy uratuje rynek kompaktów?
Samsung Galaxy Camera - czy uratuje rynek kompaktów?
Olga Drenda

Czy w starciu z konkurencją w postaci smartfonów standardowe „małpki” skończą jak odtwarzacze MP3? A może powracająca moda na „aparaty społecznościowe” odwróci tendencję spadkową?

Często bywa tak, że życie innowacji technologicznych po okresie popularności kończy się nagłym upadkiem. Standardowe telefony komórkowe czy odtwarzacze MP3, jeszcze niedawno wszechobecne, ustąpiły pola wielofunkcyjnym smartfonom. Czy podobny los spotka aparaty kompaktowe? Hiroshi Hiyama z Phys.org twierdzi, że jesteśmy świadkami zmierzchu kompaktów. „Podobnie jak fotografia cyfrowa zakończyła epokę dominacji fotografii analogowej, tak smartfony zajmą miejsce aparatów kompaktowych”, mówi Hiyama.

Na dowód swojej teorii podaje twarde statystyki. Na rynku japońskim sprzedaż kompaktów tamtejszych producentów spadła na łeb na szyję – o 42% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Warto jednak odnotować, że sprzedaż bardzo popularnych w Japonii zaawansowanych kompaktów z wymienną optyką (bezlusterkowce są tam o wiele częściej kupowane niż w Europie) również spadła, ale jedynie o 7,4%.

[solr id="fotoblogia-pl-58772" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://olga.drenda.fotoblogia.pl/2141,nikon-coolpix-s800c-i-p7700-czyli-fotograficzna-rewolucja-spolecznosciowa-i-cos-dla-zaawansowanych" _mphoto="prev-coolpix-s800c-3-587-f6784c1.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2380[/block]

Nietrudno zrozumieć taki stan rzeczy. Regularnie docierają do nas doniesienia o coraz większych możliwościach aparatów w smartfonach i nikogo nie dziwi już, że The New York Times ilustruje artykuły fotografiami z iPhone'a. Zamiast dwóch urządzeń – telefonu i aparatu – można zakupić jedno. W takiej sytuacji „małpka”, obowiązkowy gadżet w czasach, w których każdy miał konto na MySpace, staje się fotograficznym dinozaurem. Jej miejsce zajmuje poręczny smartfon, a żeby uzyskać lepszą jakość zdjęć, użytkownik wybierze chociażby bezlusterkowca.

[solr id="fotoblogia-pl-61843" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://fotoblogia.pl/1966,matryca-w-nikonie-d600-brudzi-sie-szybciej-niz-mi-sie-wydawalo" _mphoto="nikon-d600-studio02-6127-76fdbd7.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2381[/block]

Być może jednak prognozy Hiyamy są zbyt pesymistyczne i kompakty nie zejdą tak szybko z placu boju. W ubiegłym roku pisaliśmy o porażce pomysłu na wprowadzenie Wi-Fi w kompaktach. Okazuje się jednak, że odtrąbiliśmy przegraną zbyt wcześnie. W tym roku pojawiło się kilka aparatów opartych na systemie Android, z przebojową premierą - Galaxy Camera Samsunga na czele.

Aparaty te zapewniają taką wygodę jak smartfon: duży, przejrzysty wyświetlacz, możliwość natychmiastowego przesłania zdjęć do Sieci i wachlarz aplikacji do edycji zdjęć, a jednocześnie o wiele lepszą jakość obrazu. Samsung zapowiada dalsze próby na tym polu (również w zakresie dystrybucji przez operatorów sieci komórkowych). Czy koreański eksperyment okaże się sukcesem? Być może - jeśli w ślad za nim pójdą atrakcyjne rozwiązania cenowe.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)