Najbardziej inspirujące polskie blogi fotograficzne

Najbardziej inspirująceh polskie blogi fotograficzne
Najbardziej inspirująceh polskie blogi fotograficzne
Krzysztof Basel

10.08.2011 17:14, aktual.: 01.08.2022 14:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Laureaci World Press Photo, współpracownicy największych agencji oraz tytułów prasowych, fotoedytorzy, ale także student fotografii czy pasjonat fotografujący po godzinach. Fotografią mogą inspirować się różne osoby. I tworzyć różne blogi fotograficzne oraz fotoblogi. Oto moim zdaniem najciekawsze z nich.

Przeglądam naprawdę sporo fotoblogów oraz blogów na temat fotografii. Przygotowując ten post, byłem przekonany, że z łatwością wybiorę kilka najlepszych. I to akurat nie jest to trudne. Gorzej, że naprawdę zaledwie kilka z nich łączy wysoki poziom (fotograficzny czy literacki) z częstymi aktualizacjami. Niektóre zupełnie zapadły się pod ziemię, jak np. ceniony blog Zawsze Kwadrat. Szkoda... Oby blogerzy, których tu wymieniłem, tworzyli jak najdłużej.

Fot. Bart Pogoda, autoportret z bloga
Fot. Bart Pogoda, autoportret z bloga

Bart Pogoda to autor prawdopodobnie pierwszego fotobloga w Polsce, podróżnik, obecnie już zawodowy fotograf. To postać, której nie trzeba przedstawiać miłośnikom fotografii w Internecie. Jego blog powstał już w 2000 roku i bez przerwy działa do dzisiaj. Autor zamieszcza w nim zdjęcia, które wykonuje na zlecenie dla magazynów, a także prywatne, wręcz codzienne klatki. A może niecodzienne, bo swoje życie przedstawia w wyjątkowo ciekawy sposób.

Kuba Dąbrowski to ceniony fotograf, absolwent Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie, ale też fotoedytor i dziennikarz. Współpracuje z magazynami "Przekrój", "Aktivist", "Viva" czy "Exklusiv". Na swoim blogu ukazuje kulisy powstawania niektórych sesji oraz garść prywatnych fotografii. Dużym plusem są częste aktualizacje.

990px

990px.pl to najlepszy polski fotoblog prasowy z dużymi zdjęciami, jeśli tak można go określić. Twórcy 990px nie ukrywają swojej inspiracji nieistniejącym już blogiem The Big Picture, jednak na jego bazie starali się stworzyć własny, warty uwagi, charakterystyczny fotoblog. Udało im się.

Wszystkie zdjęcie są w dużej rozdzielczości (990px), a świeży, jasny layout pozwala na skupienie uwagi na obrazach. Piotr Macura, fotoedytor 990px, wybiera świetne, bieżące tematy i potrafi bardzo dobrze wyselekcjonować fotografie do umieszczanych na stronie cykli. Jeśli na świecie lub w Polsce dzieje się coś wyjątkowo ciekawego, to z pewnością, prędzej czy później, na 990px.pl znajdziecie świetną selekcję dobrych zdjęć prasowych ukazujących to wydarzenie.

Mgr inż. arch. Kacper Kowalski to wyśmienity polski fotograf, który słynie z wykonywania wybitnych zdjęć lotniczych. Właśnie za tego typu fotografie otrzymał nagrodę World Press Photo oraz wiele innych wyróżnień na konkursach na całym świecie. Kowalski prezentuje na swoim fotoblogu bieżące zdjęcia z lotu ptaka. Jedyne, co można zarzucić jego blogowi, to to, że jest aktualizowany zbyt rzadko.

Paweł to młody i ambitny fotograf z Wrocławia, student Instytutu Twórczej Fotografii Śląskiego Uniwersytetu w Opawie, a zarazem muzyk hardcoreowego Last Dayz. Jego fotoblog idealnie określa tytuł: Friends, Trips and Heavy Metal. Fotograf umieszcza w nim dosyć regularnie fotografie ze swoich podróży, pobytów w Opawie, koncertów, ale także zdjęcia prywatne. Wszystko ułożone w smaczny i przyjazny sposób. Nie pokazuje kulis wielkich sesji czy zdjęć z podróży do Afryki. Paweł przedstawia swoje życie ciekawymi fotografiami.  To po prostu dobry fotoblog, jakich brakuje w Polsce.

Łukasz Piechwww.lukaszpiech.pl

Łukasz Piech znalazł się w naszym zestawieniu: 5 polskich blogów, z których nauczysz się wiele o fotografii. Nie bez powodu. Autor bloga nie jest zawodowym fotografem, a wykonywanie zdjęć jest dla niego odskocznią od codzienności. Ma jednak pasję i angażuje się w to, co robi. Uwagę przykuwają przede wszystkim ciekawe sesje, które w interesujący i pouczający sposób opisuje. W wideoporadnikach pokazuje też, jak obrabiać zdjęcia. To jeden z ciekawszych blogów ze zdjęciami i przede wszystkim o fotografii w Polsce.

Blindspot

Autorka bloga fotograficznego Blindspot, Kinga Kenig, to również fotoedytorka "Gazety Wyborczej". Autorka prezentuje w nim interesujące fotografie prasowe z różnych agencji, komentuje je, opowiada ciekawe historie. To typowo specjalistyczny blog, ale treści są podane w przystępny sposób.

Ćwiczenia z patrzenia

Na koniec coś z nieco innej bajki. Ćwiczenia z patrzenia to nie klasyczny fotoblog, ale bardziej blog o fotografii. A jego autorka, Beata Łyżwa-Sokół, to przede wszystkim fotoedytorka i dziennikarka "Gazety Wyborczej", a nie aktywna zawodowo fotografka. Łyżwa-Sokół ostatnio pisze na swoim blogu bardzo rzadko, ale jeśli już coś opublikuje, to zdecydowanie warto to przeczytać. Często ocenia, poleca, publikuje wywiady. Jej blog to miejsce dla czystej fotografii, a nie nowinek, sprzętu czy gadżetów.

Rafał Milach

Milach to jeden z bardziej znanych i cenionych fotografów w Polsce, laureat World Press Photo w kategorii reportaż o sztuce i rozrywce za cykl o emerytowanych artystach cyrkowych pt. Znikający cyrk czy wyróżnienia na Pictures of The Year International i polskim Grand Press Photo. Współpracuje między innymi z takim tytułami, jak "Newsweek", "Die Zeit", "L'espresso", "Polityka", "Newsweek Polska", "Przekrój" czy "Elle". Prezentuje na swoim fotoblogu głównie prywatne fotografie, których prawdopodobnie nie zobaczymy nigdzie indziej, lub oficjalne prace, które z kolei pojawiają się na blogu jeszcze przed publikacją w mediach czy na wystawach. Fotoblog ma prostą, przejrzystą szatę, która nie odwraca uwagi od tego, co najważniejsze - świetnych zdjęć jednego z najlepszych polskich fotografów.

Miejsce Fotografii

Miejsce Fotografii odkryłem dopiero niedawno. To jeden z niewielu blogów o fotografii - tej niekomercyjnej, często mało popularnej, artystycznej, nieco filozoficznej. Autorzy tak opisują bloga:

Służy wymianie myśli, zdań, opinii i spostrzeżeń na temat kultury fotograficznej. Jest głównie o f., ale czasem szerzej o obrazie i kulturze. Zachęca do dzielenia się tym, co widać.

Ja też zachęcam do odwiedzenia Miejsca Fotografii.

Tomasz Wiech to kolejny fotograf w tym zestawieniu, który otrzymał nagrodę World Press Photo. Jest też laureatem konkursów Leica Oscar Barnack Awards, Grand Press Photo czy Newsreportaż. Przez 6 lat pracował jako fotoreporter "Gazety Wyborczej" w Krakowie. Na swojej fotograficznej ścieżce koncentruje się na przemianach w Europie Wschodniej. A na swoim często aktualizowanym fotoblogu umieszcza głównie codzienne zdjęcia.

Pochodzący z Poznania Adam Lach to człowiek orkiestra. Fotografuje, nagrywa wideo, tworzy muzykę. Współzałożyciel agencji/kolektywu fotograficznego Napo Images, współpracownik "Newsweek Polska", "The New York Times" czy "International Herald Tribune". Laureat chyba wszystkich liczących się konkursów fotograficznych w Polsce. Znany głównie z poruszających, efektownych fotoreportaży, a od kilku lat także fotokastów. Jeden z najlepszych fotoreporterów w Polsce i jeden z moich ulubionych twórców. Cenię go za wypracowany, rozpoznawalny styl, wielką energię do pracy i profesjonalizm. Adam Lach bloguje od niedawna, ale na jego blogu znajdziecie wszystkie zdjęcia oraz multimedia, które ukazują się pod jego nazwiskiem.


To zestawienie nie jest zamknięte. Jeśli znacie jeszcze inne ciekawe blogi w polskim Internecie, to dajcie znać w komentarzach. Chętnie uzupełnię listę.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)