Najlepsze zdjęcia nauki w 2019 roku. Poznajcie zwycięzców konkursu Royal Society

Najlepsze zdjęcia nauki w 2019 roku. Poznajcie zwycięzców konkursu Royal Society

Najlepsze zdjęcia nauki w 2019 roku. Poznajcie zwycięzców konkursu Royal Society
Źródło zdjęć: © © Aleks Labuda / Nagroda główna / Royal Society Awards 2019
Justyna Kocur-Czarny
17.12.2019 08:55, aktualizacja: 26.07.2022 15:05

Royal Society Photography Competition ogłosiło zwycięzców piątej edycji konkursu na najlepsze zdjęcia przedstawiające naukę. Zwycięskie zdjęcie przedstawia "kropelki kwantowe" i zostało zrobione przez fizyka Aleksa Labudę.

Wielcy geniusze często mają swoje dziwactwa. W tym przypadku naukowcy z całego świata okazali się mieć bzika na punkcie fotografii. Na szczęście nie trzeba kończyć doktoratu z żadnej dziedziny, żeby zachwycić się zdjęciami nagrodzonymi przez brytyjskie towarzystwo naukowe.

Tegoroczne zwycięskie zdjęcie przedstawia kropelki oleju silnikowego odbijające się nad szalką Petriego z wibrującym olejem. Oprócz pięknej symetrii, na zdjęciu możemy podziwiać ilustrację teorii fali pilotującej. Najprościej mówiąc, teoria ta zakłada, że cząstki kwantowe są jednocześnie falami i cząsteczkami. Zdjęcie zostało wykonane Nikonem D700: 1/200; f/16; ISO 200; 105 mm.

Obraz
© © Mikhail Kapychka / Zwycięzca w kat. "Astronomia" / Royal Society 2019

W kategorii "Astronomia" zwyciężył Michał Kapyczka, który sfotografował zjawisko halo wokół księżyca nad nocnym leśnym jeziorem na Białorusi. Halo pojawia się na niebie, gdy połączonych jest kilka czynników. Często obserwuje się go przy mroźnej pogodzie w warunkach wysokiej wilgotności, gdy w powietrzu jednocześnie znajduje się duża liczba kryształów lodu. Przechodząc przez nie, światło księżycowe lub słoneczne załamuje się, tworząc łuk wokół księżyca lub słońca. Kapyczka zrobił zdjęcie Canonem 5D Mark II: 16-35mm 2.8, f / 4.5, ISO 800, 30 s.

"Wojna na murawie błotnej" to tytuł zdjęcia, które zwyciężyło w kategorii "Zachowanie". Daniel Field sfotografował amfibie występujące w Azji Południowo-Wschodniej. Samce bronią swojego terytorium, często wdając się przy tym w potyczki. Field fotografował brodzące ptaki na mokradłach Mai Po, ale nie mógł oderwać oczu od setek błotniaków w pobliżu brzegu, które walcząc ze sobą, stroiły zabawne miny. Aparat: Nikon D7200. Obiektyw: AF-S VR Nikkor 300 mm f / 2.8G IF-ED II.

Obraz
© © Daniel Field / zwycięzca w kat. "Zachowanie" / Royal Society 2019

W pobliżu stacji badawczej w Yukon w Kandzie Lauren Marchant uchwyciła dużą chmurę w kształcie stożka. Chmura taka powstaje, gdy kropelki wody są wciągane z otaczającego obszaru przez obracającą się kolumnę wiatru, dzięki czemu obszar intensywnego niskiego ciśnienia jest widoczny dla ludzkiego oka. Większość tornad zaczyna się od chmur lejowych. Jednak ta chmura nigdy nie zetknęła się z ziemią i dlatego nie mogła zostać zaklasyfikowana jako tornado. Zdjęcie zostało zrobione tylnym aparatem iPhone'a 6 i ulepszone za pomocą Adobe Photoshop.

Zwycięzcą w kategorii "Ekologia i nauka o środowisku" został Morgan Bennett-Smith, który sfotografował błazenka spoglądającego spomiędzy jasnych macek zawilca morskiego. Wybielanie raf koralowych wpływa na całe społeczności ekologiczne. Kiedy temperatury morza osiągają niedopuszczalne poziomy, wiele gatunków wypędza symbiotycznych partnerów algowych, co zwykle powoduje utratę koloru i wysoką śmiertelność. Podczas gdy koralowce budujące rafy mogą być najbardziej bezpośrednimi ofiarami takich wydarzeń, inne gatunki również cierpią. Aparat: Olympus OM-D E-M1 II. Obiektyw: obiektyw makro Olympus 60 mm 2.8. ISO 200, 1/125, f/9. ”

Obraz
© © Lauren Marchant / Zwycięzca kat. Nauka o Ziemii / Royal Society Awards 2019

Więcej informacji na temat finalistów tegorocznej edycji konkursu znajdziecie na stronie Royal Society.

Obraz
© © Morgan BennettSmith / Zwycięzca kat. Ekologia i środowisko / Royal Society Awards 2019
Obraz
© © Abhijeet Bayani / Finalista Royal Society 2019
Obraz
© © Aleks Labuda / Finalista Royal Society 2019
Obraz
© © James Orr / Finalista Royal Society 2019
Obraz
© © Eduardo Sampaio / Finalista Royal Society 2019
Obraz
© © Tom Shlesinger / Finalista Royal Society 2019
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)