NASA pokazała Marsa w ultrafiolecie. Szalone widoki
NASA pokazała wspaniałe widoki Marsa w ultrafiolecie. Dostarczyła je sonda MAVEN, która monitoruje atmosferę tajemniczej planety od niemal dekady.
Sonda MAVEN osiągnęła marsjańską orbitę we wrześniu 2014 i od tego czasu obserwuje górne warstwy atmosfery planety oraz ich interakcje z wiatrem słonecznym. Celem jej misji jest rozpracowania historii zmian klimatycznych Marsa. Przy pomocy naukowcy mają nadzieję znaleźć przyczyny dla których atmosfera czerwonej planety straciła swoją gęstość, a z jej powierzchni zniknęła woda.
Globalne zdjęcia Marsa w ultrafiolecie
Obrazy powstały w 2022 i 2023 roku. Przedstawiają Marsa w skrajnych momentach jego wędrówki po orbicie oraz z przeciwnych stron.
Niezwykłe kolory Marsa to przede wszystkim widok na jego atmosferę. Sonda MAVEN jest wyposażona w instrument IUVS (Imaging Ultraviolet Spectrograph). Operuje on w zakresie fal ultrafioletowych, a ich trzy różne zakresy prezentują barwy: czerwona, zielona i niebieska. Białe i niebieskie są więc chmury i zamglenia, a purpura to ozon atmosferyczny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Południowa półkula Marsa w ultrafiolecie
Obraz przedstawia południową półkulę Marsa w lipcu 2022. Planeta zbliżała się wtedy w swojej wędrówce maksymalnie ku Słońcu.
Obserwujemy na nim jeden z najgłębszych kraterów marsjańskich, Basen Argyre. Jest widoczny u dołu po lewej stronie i wypełnia go atmosferyczna mgiełka w kolorze różowym. Wyraźne, jasnobrązowe są także głębokie kaniony Valles Marineris w lewym górnym rogu. Trudno też przegapić wyraźnie białą polarną czapę lodową u południowego bieguna planety.
Północna półkula Marsa.
Zdjęcie wykonane w styczniu 2023 roku przedstawia północną półkulę planety. Był to moment, kiedy Mars przesuwając się po orbicie, przestał już oddalać się od Słońca.
Tutaj także dostrzec można głębokie kaniony Valles Marineris i wyraźne, zielone kratery. Północne skrawki Marsa są jednak najciekawsze. Purpurowy ozon szaleje, nagromadzony intensywnie w wyniku mroźnych nocy polarnych. Efekt ten to wiosna. Białe smugi są parą wodną, która gromadzi się o tej porze marsjańskiego roku na niskich wysokościach geograficznych. Otacza ozon, co prowadzi do silnych reakcji chemicznych.
Katarzyna Rutkowska, dziennikarka Fotoblogii