NASA udostępnia oficjalne pliki RAW zdjęć z Marsa. Zobacz, co kryją w sobie

NASA udostępnia oficjalne pliki RAW zdjęć z Marsa. Zobacz, co kryją w sobie
Źródło zdjęć: © © NASA
Marcin Watemborski

22.02.2021 11:55, aktual.: 22.02.2021 12:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Łazik Perseverance wylądował na powierzchni Marsa w czwartek, 18 lutego 2021 roku. Od początku swojej misji, a właściwie od lądowania, zaczął udostępniać zdjęcia pokazujące Czerwoną Planetę. Dla niedowiarków, NASA udostępniła zbiór 148 surowych zdjęć z Perseverance.

Tuż po wylądowaniu na Marsie, łazik Perseverance udostępnił czarno-białe zdjęcia ukazujące ten etap misji zakończony sukcesem. Po 2 dniach zobaczyliśmy już zdjęcie kolorowe w wysokiej rozdzielczości.

Oczywiście w internecie już pojawiło się wiele spekulacji i teorii spiskowych, mówiących o tym, że zapewne wszystko zostało sfingowane. Dla takich osób, agencja kosmiczna NASA udostępniła aż 148 zdjęć z kamer Perseverance w formacie RAW na swojej stronie internetowej. Każdy może tam wejść, ściągnąć zdjęcia i oglądać je na swoim komputerze wraz z dostępem do metadanych.

Obraz

Dla przypomnienia – łazik Perseverance został wyposażony aż w 19 kamer. Ich zadaniem jest nie tylko rejestrowanie piękna Czerwonej Planety, ale również ułatwienie sterowanie pojazdem, czy pobieranie danych o kolorze. Za tę ostatnią funkcję odpowiada kamera PIXL, która w rzeczywistości rejestruje obraz czarno-biały, ale mierzy światło odbite od poszczególnych fragmentów powierzchni, podając jego dane w wartościach zrozumiałych dla komputerów.

Więcej zdjęć ma pojawiać się regularnie na stronie NASA. Jesteśmy ciekawi, jakie tajemnice skrywa przed nami Czerwona Planeta i czy faktycznie Perseverance znajdzie na niej oznaki życia.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)