Zdjęcie dnia. Pierwsza kolorowa fotografia Marsa w wysokiej rozdzielczości

Zdjęcie dnia. Pierwsza kolorowa fotografia Marsa w wysokiej rozdzielczości

Mars w kolorze.
Mars w kolorze.
Źródło zdjęć: © NASA/JPLCaltech
Karolina Modzelewska
20.02.2021 15:25, aktualizacja: 26.07.2022 14:32

Łazik marsjański Perseverance, który wylądował na Czerwonej Planecie 18 lutego dostarczył kolejne, wyjątkowe zdjęcie. Dzięki niemu możemy podziwiać powierzchnię Marsa na kolorowej fotografii o wysokiej rozdzielczości. To pierwsze takie zdjęcie.

NASA opublikowała wyjątkowe zdjęcie z Marsa. To pierwszy kolorowy obraz o wysokiej rozdzielczości, który został przesłany przez tzw. Hazcams, czyli kamery zamontowane na spodzie łazika Perseverance.

Misja NASA zakończona sukcesem

Głównym celem misji Perseverance na Marsie jest pozyskanie wiedzy o astrobiologii planety. Naukowcy szukają oznak starożytnego życia mikrobiologicznego. Wykorzystany łazik pomoże scharakteryzować geologię planety i klimat, jaki panował na niej w przeszłości. Jest to pierwsza misja polegająca na zbieraniu i przechowywaniu marsjańskich skał i regolitu (rozbitej skały i pyłu).

Kolejne misje NASA i ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej) zakładają wysłanie na Marsa statku kosmicznego, który zabierze zgromadzone próbek i dostarczy je na Ziemię, gdzie zostaną poddane dogłębnej analizie.

Misja Mars 2020 jest częścią większego programu, który obejmuje również misje na Księżyc. Doświadczenie zdobyte w ich trakcie, pomoże właściwie przygotować się do eksploracji Czerwonej Planety przez ludzi.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)