Niesamowite nagranie. Atak rekina z perspektywy żółwia [Zobacz wideo]

Wyjątkowe nagranie z Australii. Żółw nie dał się zjeść rekinowi
Wyjątkowe nagranie z Australii. Żółw nie dał się zjeść rekinowi
Źródło zdjęć: © YouTube
Michał Skorupka

20.12.2020 09:58, aktual.: 26.07.2022 14:36

Australijscy naukowcy opublikowali nagranie, na którym można zobaczyć, jak wygląda atak rekina z perspektywy żółwia morskiego. Badacze przyznali, że po obejrzeniu materiału nie kryli zaskoczenia postawą gada. Poniżej można zobaczyć wyjątkowe wideo.

Naukowcy z Murdoch University oraz Departamentu Bioróżnorodności, Ochrony Przyrody i Atrakcji Australii Zachodniej jako pierwsi na świecie zdobyli materiał wideo, ukazujący atak rekina z perspektywy żółwia. Szczegóły dotyczące nagrania zostały opisane na łamach pisma "Ecology".

Uwiecznienie zdarzenia było możliwe dzięki inteligentnym znacznikom przypominającym połączenie kamery sportowej z urządzeniem monitorującym aktywność. - Dzięki nowej technologii mamy możliwość niemożliwego dotąd wglądu w poczynania żółwi w czasie, gdy przebywają w morzu, z dala od plaż wylęgu. Jest to zarówno najpokaźniejsza, jak i jednocześnie najsłabiej poznana część ich życia - komentuje Dr Sabrina Fossette z WA DBCA. Naukowiec dodaje, że wiele aspektów cyklu życiowego żółwi australijskich pozostaje dla nauki ogromną tajemnicą.

Jak przyznaje uczona z Instytutu Harry'ego Butlera Jenna Hounslow, nie ma nic dziwnego w tym, że rekin tygrysi próbuje zaatakować żółwia morskiego, gdyż stanowi on cześć pożywienia drapieżnika. Kobieta dodaje jednak, że nie kryła zaskoczenia, gdy zobaczyła, że gad nie dał za wygraną i zdecydował się na agresywną obronę. Jego heroiczną postawę można podziwiać na poniższym wideo.

Sea turtle defends itself from tiger shark attack off Western Australia coast

  • Podejrzewamy, że agresywne zachowanie żółwia to sposób na zmniejszenie ryzyka bycia zjedzonym w sytuacji, gdy jego pancerz nie zapewnia pełnej ochrony. W materiale wideo widać, że zwierzę było w stanie wymknąć się rekinowi bez najmniejszego problemu - mówi uczony z WA DBCA.

Australijscy naukowcy biorą udział w specjalnym projekcie, polegającym na badaniu zachowania żółwi związanego z żerowaniem. - Agresja i walka mogą być niedostrzeżonymi wcześniej zachowaniami żółwi morskich, gdyż dokumentowanie zwierzęcego punktu widzenia przez dłuższy czas stało się wykonalne dopiero niedawno - zaznacza Jenna Hounslow.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)