Niesamowite zdjęcie. Pasożyt zamiast języka. Ta ryba zaskoczyła wędkarza

Pasożyt w pysku ryby
Pasożyt w pysku ryby
Źródło zdjęć: © Mark Fisher via Phys.org
Karolina Kowasz

27.10.2021 13:09, aktual.: 29.10.2021 10:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W Galveston Island Sate Park udało się uchwycić niesamowite zdjęcie złowionej ryby. Okaz nie posiada w żadnym stopniu naturalnego języka. Zamiast tego zastępuje go pasożyt, który powszechnie jest określany jako wesz zjadająca język.

Jak przekazuje serwis Phys.org, na zrobionym zdjęciu ryba trzymana jest przed obiektywem z szeroko otwartymi ustami. Autor zdjęcia Mark Fisher przekazał, że tego rodzaju pasożyty są dość powszechne u niektórych mniej znanych gatunków ryb, które zamieszkują wybrzeże Teksasu.

Okaz, który znalazł się na zdjęciu to mikun, który jest gatunkiem ryby promieniopłetwej należącej do rodziny Sciaenidae i jest powszechnie spotykany w wodach od Massachusetts do Zatoki Meksykańskiej. Często jest nazywany krakaczem, ze względu na dźwięk. Wprowadzając mięśnie w pęcherzu pławnym w wibracje, uzyskuje ona efekt komory rezonansowej.

Pasożyt, który zajął miejsce języka wspomnianego mikuna to skorupiak równonogowy. Przedstawiciele tego gatunku żyją głównie na dnach mórz, niekiedy w zbiornikach słodkowodnych, rzadko w wilgotnych środowiskach lądowych. Zwierzęta należące do tego rzędu mają tułów złożony z 7 segmentów i 6-segmentowy odwłok. Przez skrzela przedostają się do pyska ryby. Co ciekawe, tylko samica zastępuje język, podczas gdy samce pozostają w skrzelach nieświadomego zwierzęcia.

Badacz zwrócił uwagę, że co dziwne, nowy język nie wydaje się szkodzić rybom ani ludziom, którzy mogą go złapać, chociaż nie wiadomo, co by się stało, gdyby ktoś zjadł pasożytniczy język. Na obecny moment, nie przeprowadzono wystarczających badań nad pasożytem, ​​aby zrozumieć, w jaki sposób dokonuje takiego wyczynu.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)