Nikon patentuje obiektyw 35 mm f/2 do aparatów z zakrzywioną matrycą

Nikon patentuje obiektyw 35 mm f/2 do aparatów z zakrzywioną matrycą

Nikon patentuje obiektyw 35 mm f/2 do aparatów z zakrzywioną matrycą
Marcin Falana
24.07.2017 10:57, aktualizacja: 26.07.2022 18:25

Nikon opatentował nowy obiektyw 35 mm f/2 i nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie był to obiektyw dedykowany do zakrzywionej matrycy. Wychodzi na to, że rewolucja sensorów jest bliżej niż myślimy.

Temat zakrzywionej matrycy wraca co jakiś czas i wydaje się blisko realizacji także w aparatach fotograficznych. Szczególnie patrząc na coraz większe zainteresowanie zakrzywionymi matrycami firm fotograficznych, ale nie tylko. Niedawno pisaliśmy o zakrzywionej matrycy wykorzystanej w teleskopie, poza tym pracują nad tym takie firmy, jak: Microsoft, Sony czy Canon, więc nie dziwi, że także Nikon chce wykorzystać to rozwiązanie.

Patent P2017-125904A został wypatrzony przez japoński serwis An Image on a Sensor i opisuje obiektyw 35 mm f/2.0 dedykowany do aparatów pełnoklatkowych z zakrzywioną matrycą.

Obraz

Niedawno pisaliśmy także o tym, że Nikon pracuje nad nowym, zaawansowanym bezlusterkowcem, ale czy zastosuje w nim zakrzywioną matrycę, czy jest ona dedykowana do lustrzanek, trudno stwierdzić. Jak pisze serwis Nikon Rumors:

“Patent nie dostarcza wystarczających technicznych informacji, żeby stwierdzić czy jest to obiektyw do bezlusterkowców, czy do lustrzanek.”

Dzięki zastosowaniu zakrzywionej matrycy obiektywy mogą być jaśniejsze i mieć zarazem dużo prostszą budowę optyczną, ponieważ nie muszą korygować swoich osiągów do płaskiej matrycy. Obraz powinien być ostry w całym zakresie kadru i nie powinny występować takie wady jak chociażby winietowanie, więc zalet takiego rozwiązania jest bardzo dużo.

Zapowiada się, że Nikon po restrukturyzacji zwiera swoje szyki i szykuje się z jakąś produktową ofensywą. Miejmy nadzieję, że japoński producent stanie na nogi i pokaże naprawdę ciekawy i innowacyjny aparat, może nawet z zakrzywioną matrycą.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)