Nikon zainteresowany systemem operacyjnym ze smartfonów?

Nikon zainteresowany systemem operacyjnym ze smartfonów?

Nikon zainteresowany systemem operacyjnym ze smartfonów?
Nikon zainteresowany systemem operacyjnym ze smartfonów?
Krzysztof Basel
28.10.2011 10:01, aktualizacja: 01.08.2022 14:28

Wiarygodne źródła podają, że HP chce sprzedać webOS - świetny, ale porzucony system operacyjny na urządzenia mobilne. Jednym z potencjalnych nabywców ma być firma Nikon. Czyżby Japończycy planowali poważne zmiany w konsumenckich cyfrówkach?

Wiarygodne źródła podają, że HP chce sprzedać webOS - świetny, ale porzucony system operacyjny na urządzenia mobilne. Jednym z potencjalnych nabywców ma być firma Nikon. Czyżby Japończycy planowali poważne zmiany w konsumenckich cyfrówkach?

WebOS to system operacyjny przeznaczony dla sprzętu mobilnego firmy Palm. Został zaprojektowany tak, aby z urządzenia korzystać za pomocą ekranu dotykowego i graficznego interfejsu użytkownika. Podobnie jak inne popularne systemy do urządzeń mobilnych (iOS, Android) zawiera zestaw aplikacji do zarządzania osobistymi informacjami, przeglądania Internetu czy słuchania muzyki. Większość aplikacji na webOS była pisana w językach HTML i JavaScript. Pierwsze urządzenia z tym systemem pojawiły się latem 2009 roku, jednak już w kwietniu 2010 firma Palm została przejęta przez Hewlett Packard za jedyne 1,2 miliarda dolarów.

HP webOS 3.0 Review

HP zapowiadał intensywny rozwój platformy. Nie dalej jak w marcu przedstawiciele firmy ogłosili, że od przyszłego roku wszystkie notebooki marki HP będą bazowały na systemie webOS. Niestety, w sierpniu 2011 roku, czyli miesiąc po wprowadzeniu beznadziejnie sprzedającego się tabletu HP TouchPad, firma postanowiła zahibernować rozwój webOS i nie produkować więcej urządzeń mobilnych z tym systemem. Przynajmniej na chwilę.

Co się teraz stanie z webOS? Głosy są podzielone, ale nikt chyba dokładnie nie wie, jaka będzie jego przyszłość. Na swoim blogu Przemysław Pająk pisze:

Ciągle nie wiadomo. Były (no, chyba już były) szef webOS – Stephen DeWitt – [powiedział serwisowi AllThingsDigit](http://allthingsd.com/20110822/hp-webos-still-coming-to-pcs-and-printers-pre3-launching-in-limited-markets/), że HP planuje wykorzystywać webOS w swoich drukarkach oraz – co musi dziwić [w obliczu ostatnich ogłoszeń szefa HP](http://www.spidersweb.pl/2011/08/hp-porzuca-pc-to-niezwykle-madra-decyzja-leo-apothekera.html) - w komputerach PC. Spekuluje się także, że HP z chęcią licencjonować będzie webOS wszystkim tym, którzy chcieliby produkować sprzęt na nim oparty.

Tymczasem FOX News podaje, że webOS może zostać sprzedany - załoga webOS prowadzi już rozmowy z wieloma firmami. Wśród głównych potencjalnych nabywców wymienia się firmy HTC, LG, Amazon, a także Nikon. Pomyślcie tylko - nowe kompakty z wielkimi ekranami dotykowymi oraz świetnym systemem operacyjnym pozwalającym na pobieranie aplikacji. Aż przypomina mi się interesujący koncept łączący iPhone'a z Leicą. Pisałem wtedy:

Wręcz genialnym urządzeniem byłby aparat systemowy Leica wykonany razem z Apple’em. Zawierałby najlepsze podzespoły z iPhone’a – świetny ekran dotykowy, możliwość pobierania aplikacji do edycji zdjęć oraz udostępniania ich w Sieci, modem 3G oraz Wi-Fi. Znając życie, nigdy nie doczekamy się takiego idealnego duetu. Raczej pojawią się kiepskie podróbki, które nigdy nie zadowolą wymagających użytkowników.

Włodarze firmy Nikon z pewnością dostrzegają sukces iPhone'a oraz innych smartfonów, a także popularność świetnych aplikacji do edycji i dzielenia się swoimi zdjęciami w Sieci. Uważam, że potentaci na rynku sprzętu fotograficznego pójdą w podobnym kierunku, a obecnie pewnie obserwują rynek, czekając na rozwój sytuacji. Wygląda na to, że jest jeszcze o wiele za wcześnie, aby wprowadzać aż tak innowacyjne rozwiązania, skoro tradycyjne już cyfrówki sprzedają się bardzo dobrze. Nie zmienia to jednak faktu, że taki moment kiedyś przyjdzie. Może to Nikon będzie pionierem wśród tego typu kompaktów z nowoczesnym systemem operacyjnym? Brzmi intrygująco. Na razie to niestety tylko spekulacje. Ale kto wie, może za kilka lat będę cytować ten tekst jako proroczy?

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)