NiSi pracuje nad obiektywem 75 mm f/0.95. Czy Nikon będzie zły?

NiSi pracuje nad obiektywem 75 mm f/0.95. Czy Nikon będzie zły?
Marcin Watemborski

10.10.2019 10:21, aktual.: 10.10.2019 14:22

Dopiero co zobaczyliśmy obiektyw Nikkor Z 58 mm f/0.95 S Noct, a już pojawiają się kolejne doniesienia o nowych konstrukcjach. Tym razem mam do czynienia ze szkłem o typowo portretowej ogniskowej. Podejrzewam, że będzie kosztowało mniej niż 8 tys. dolarów.

Firma NiSi kojarzy się z akcesoriami fotograficznymi i filmowymi, mają w swojej ofercie nawet obiektywy do smartfonów oraz inne gadżety. Nie spodziewałem się tego, że ten producent będzie chciał wejść na rynek optyki fotograficznej, a jednak. Rok temu pojawiła się informacja, że NiSi pracuje nad obiektywem o ogniskowej 75 mm f/0.95. Podobno to szkło może mieć przydomek ”NOCT-master”.

Ogniskowa fajna, otwór względny przysłony duży, bardzo duży nawet. Czy używalny – nie wiem. Sony Alpha Rumors donosi o tym, że prace nad obiektywem trwają w najlepsze. To, o co mógłby się wkurzyć Nikon to fragment nazwy ”NOCT”, który widnieje w ich najnowszym obiektywie pełnoklatkowym – Nikkor Z 58 mm f/0.95 S Noct.

Obraz

O nadchodzącym obiektywie można powiedzieć jedynie tyle, że będzie to obiektyw z układem soczewek APO, co pozwoli na silniejszą korekcję aberracji chromatycznej. Polega on na scaleniu ze sobą dwóch soczewek – skupiającej i rozpraszającej ze szkła o różnej dyspersji. Na zdjęciach widać również, że szkło będzie pracowało w przedziale przysłon f/0.95-f/16.

Jeśli ten obiektyw się pojawi, mam szczerą nadzieję, że będzie dużo tańszy od dopiero co zaprezentowanego Nikkora. Właściwie to jestem tego pewny.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)