Noc Muzeów 2012 - co oferuje fotografom?
W weekendową noc z 19 na 20 maja w niemal całej Polsce odbędzie się doroczna Europejska Noc Muzeów 2012. Muzea i galerie w całej Polsce udostępnią swoje zbiory i przygotują inne atrakcje, wszystko to za grosze. Czym ten muzealny festiwal kusi pasjonatów malowania światłem?
17.05.2012 | aktual.: 26.07.2022 20:33
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Warszawa
W weekendową noc z 19 na 20 maja w niemal całej Polsce odbędzie się doroczna Europejska Noc Muzeów 2012. Muzea i galerie w całej Polsce udostępnią swoje zbiory i przygotują inne atrakcje, wszystko to za grosze. Czym ten muzealny festiwal kusi pasjonatów malowania światłem?
Warszawa
Poza jednym wyjątkiem, we wszystkich miastach obchody zaczną się 19 maja, a muzea w większości przypadków czynne będą do godziny 1:00 dnia 20 maja - niektóre zostaną zamknięte jeszcze przed północą. Wspomniane odstępstwo to Kraków, w którym ENM odbędzie się w nocy z 18/19 maja - czyli jeden dzień wcześniej. Zestawienie zacznę od stolicy, gdyż w przeciwieństwie do większości pozostałych miast będzie oferowała sporo atrakcji, które zainteresować mogą pasjonatów fotografii.
Z pewnością na pierwszy ogień powinna pójść Warszawska Szkoła Fotografii (ul. Łazienkowska 14). Wśród atrakcji znajdziecie cykl cyjanotypii Małgorzaty Mikołajczyk i zdjęcia Łukasza Pietuchowskiego wykonane w technice mokrego kolodionu. 19 maja godzinie 20:00 rozpocznie się 40-minutowa projekcja filmu "Paparazzi" w reżyserii Piotra Bernasia, który pokazuje jedne z najważniejszych w Polsce wydarzeń medialnych roku 2010 z punktu widzenia codziennej pracy paparazziego - Przemysława Stoppy. "Paparazzi" otrzymał m.in. nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej (EFA). O 20:45 odbędzie się spotkanie i rozmowa z reżyserem filmu. Prowadzącym będzie Marian Schmidt - dyrektor i założyciel WSF.
Jak słusznie odnotowali nasi Czytelnicy, w pierwszych wersjach wpisu jakimś cudem nie znalazła się informacja o tym, co przygotował warszawski Związek Polskich Artystów Fotografików (pl. Zamkowy 8). W Starej Galerii ZPAF do 23:30 oglądać będzie można wystawę "Marginesy", w ramach której swoje zdjęcia pokazują Damian Chrobak, Arek Gola, Adam Lach, Marek Maliszewski, Rajmund Rajchel, Jindrich Štreit, Tamás Zádor i Matúš Zajac. Z kolei w Galerii Obok ZPAF trwa wystawa "Autoportret pamięciowy" Alicji Pietras, czynna do północy. W godzinach 19:00 - 23:55 obejrzeć będzie można również cykle prezentacji Piotra Filutowskiego, Adama Lunarisa, Wojtka Walkiewicza, Prota Jarnuszkiewicz i Tomasza Budzyńskiego - w tej kolejności co godzinę. Jednocześnie - w godzinach 20:00 - 00:00 - trwać będzie prezentacja prac słuchaczy i absolwentów warszawskiego Studium Fotografii ZPAF. Zdjęcia oglądać będzie można w bramie pomiędzy związkowymi galeriami na pl. Zamkowym; od 19:00 do 23:30 na monitorze w hallu wejściowym odbywać się będzie prezentacja prac autorów uczestniczących w konsultacjach organizowanych w ramach Programów Edukacyjnych OW ZPAF.
Dom Spotkań z Historią (ul. Karowa 20) przygotował dla fotografów "Nocne Naświetlanie" - tylko dziś muzeum zamieni się w fotograficzną ciemnię. Zdjęcia wywoływać będą znani fotografowie, którzy pokażą i skomentują swoje najlepsze prace. Prezentacje będą przeplatane elektronicznymi setami DJ Fotona, ilustrowanymi dodatkowo wizualizacjami inspirowanymi filmem Michelangelo Antonioniego "Powiększenie". W Domu zobaczyć będzie można również wystawy: "Chodząc po ziemi. 50 lat fotografii prasowej Aleksandra Jałosińskiego", "Warszawski ferment. Fotografie Ireny Jarosińskiej", a także wystawę plenerową "Karol Beyer. Pierwsze fotografie Krakowskiego Przedmieścia".
W polu zainteresowania fotografów o filmowych zapędach powinna również znaleźć się oferta Warszawskiej Szkoły Filmowej (ul. Gen. Zajączka 7). W przeciwieństwie do innych galerii filmówka otwiera podwoje już o 12:00. Czysto wizualna część zaczyna się o 16:30, kiedy zbłądzić będzie można na godzinny wstęp do Kursu Charakteryzacji Filmowej (co nie oznacza, że nie przyda się też podczas sesji foto), prowadzony przez Ewę Symko-Marczewską. O 17:00 19 maja odbędzie się projekcja etiud studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej, o 18:00 Nitrolekcja Filmoteki Narodowej, czyli prezentacja o konserwacji i digitalizacji starych taśm filmowych. Na 19:00 zaplanowano pokaz Polskich Kronik Filmowych, a na 20:00 projekcję zrekonstruowanych przez Filmotekę Narodową filmów "Dla Ciebie Polsko" (1920) i "Cud nad Wisłą" (1921).
Narodowa Galeria Sztuki Zachęta (Pl. Małachowskiego 3) zaprasza z kolei na wystawę "Emotikon. Robert Rumas & Piotr Wyrzykowski" - podsumowanie wyprawy autorów po krajach Europy Wschodniej i Azji Mniejszej (Ukrainie, Turcji, Rumunii oraz Gruzji). Zamiarem artystów było "stworzenie wystawy, która dzięki fotografiom, plikom dźwiękowym, dokumentacji wideo i obiektom stanie się wehikułem emocji i nastrojów: tych zgromadzonych w czasie wyprawy i również tych na nowo budzących się podczas oglądania Emotikonu - zaskakujących zarówno samych autorów, jak i odbiorców". Może być interesująco.
Z kolei Galeria Muzeum Drukarstwa w budowie (ul. Marszałkowska 3/5) oferuje m.in. wystawy warszawskiej fotografii reportażowej Pawła Tarasiewicza i fotografii nagrodzonych w Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Prasowej - Grand Press Photo.
Fotograficznie będzie też w Traffic Clubie (ul. Bracka 25), gdzie w godz. 22:00 - 24:00 odbywać się będzie wystawa fotografii "Moja Warszawa Nieznana". Ekspozycja ta stanowi podsumowanie konkursu fotograficznego dla mieszkańców Warszawy, mającego na celu przedstawienie stolicy z perspektywy jej mieszkańców.
Ostatnią warszawską ciekawostką jest Noc Muzeów w budynku PAST-y (ul. Zielna 39), która zacznie się już o godz. 18:00 i zakończy o północy. Otwarty będzie taras z widokiem na cztery strony świata, co pozwoli na podziwianie panoramy Warszawy ze ścisłego centrum oraz na wykonanie ciekawych fotografii. Organizator zapowiada również konkurs fotograficzny, choć nie zdradza żadnych szczegółów.
Wrocław
Tegoroczna Europejska Stolica Kultury na noc 19/20 maja zafundowała fotografom coś, co przyjaciółka określa mianem totalnego wypychu - nie pierwszy raz zresztą, z tego, co się dowiedziałem od kilkorga mieszkańców. We Wrocławiu odbędzie się właściwie tylko jedna wystawa interesująca z fotograficznego punktu widzenia. Browar Mieszczański Wrocław (ul. Hubska 44-48) zaprasza na trwającą do początku czerwca wystawę prac Gregora Laubscha. Ten berliński fotograf specjalizujący się w zdjęciach portretowych wystawia swoje dzieła w ramach ekspozycji pt. "Rytuał". Warto zobaczyć, jeśli ktoś jeszcze tego nie zrobił. Miejmy nadzieję, że ta skromna oferta wystarczy mieszkańcom stolicy Dolnego Śląska...
Kraków
O wiele lepiej pod względem fotograficznym wypadł Kraków. Nic dziwnego zresztą, skoro w grodzie Kraka znajduje się chociażby Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego. Mieszcząca się przy ulicy Józefitów 16 placówka zaprasza 18 maja w godz. 19:00 - 1:00 na "Teatr Świetlny - 100-lecie kina w Krakowie", czyli prezentację zabytkowych projektorów filmowych ze zbiorów MHF, projekcje archiwalnych filmów o Krakowie, możliwość wykonania zdjęcia w atelier fotograficznym stylizowanym na przełom XIX i XX w. Będzie można podziwiać ekspozycję stałą, "Z dziejów fotografii", oraz ekspozycję czasową "Twarzą w twarz - fotografia Piotra Topperzera". Z kolei na pobliskim placu Inwalidów będzie się odbywała wystawa "Jeden dzień z życia miasta".
Interesująco prezentuje się oferta Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie (Rynek Główny 25), które chce przyciągnąć zwiedzających, organizując w ramach ENM 2012 "Noc Surrealizmu". W programie znajdą się spacery po wystawie "Wierność obrazów. René Magritte i fotografia", które rozpoczną się 18 maja o godz. 17:00 i 19:00. W zwiedzaniu towarzyszyć będzie kuratorka wystawy, Natalia Żak. "Wierność obrazów" włączona jest w główny program Miesiąca Fotografii w Krakowie. Z kolei w godzinach 20:00 – 22:30 odbędzie się event "Atelier Magritte, czyli zrób sobie surrealistyczne zdjęcie". Fotograf Paweł Wodnicki będzie wykonywał surrealistyczne portrety zwiedzających, odbitki będzie można bezpłatnie otrzymać w Laboratorium Foto Ostrowski.
Inne wystawy wchodzące w skład programu MFK będzie można zobaczyć w MOCAK-u, przy ul. Lipowej 4, a także w Centrum Kultury Japońskiej Manggha (ul. M. Konopnickiej 26). Będą to: wystawa Siergieja Bratkowa (MOCAK) i projekt Lieko Shiga - Kanarek (CKJM). Tymczasem 18 maja w godz. 20:00 - 22:00 w Galerii Sztuki Współczesnej Strefa A (ul. Stolarska 6/9) będzie można oglądać wystawę fotografii Georgii Krawiec - "Exodus". Projekt powstał z inspiracji dramatem Karen Karin Rosenberg "Pokazała mu, jak rzuca się tortem" i stanowić ma przede wszystkim wizualną interpretację określeń bohaterki dramatu. Listę krakowskich atrakcji zamyka Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, które w budynku "Esterka" przy ul. Krakowskiej 46 prezentowało będzie wystawę "Rodzina i ziemia. Sally Mann", odbywającą się w ramach Festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie.
Łódź
Noc Muzeów 2012 w filmowej Łodzi także kieruje do zwiedzających interesującą ofertę. Muzeum Miasta Łodzi (Pałac Poznańskich, ul. Ogrodowa 15 i Oddział Kultur i Tradycji Wyznaniowych, Plac Wolności 2) zaprasza 19 maja na prezentację fotograficzną ukazującą wybrzeża Bałtyku i złoża bursztynu, a także "Uwikłane w płeć. Wystawa fotografii z kolekcji Joanny i Krzysztofa Madelskich" w ramach Fotofestiwalu 2012 -wystawę przedstawiającą polską fotografię powojenną, tworzącą panoramę, która opisuje wizerunek oraz tożsamość współczesnej kobiety. W Willi Grohmana (ul. Tylna 9/11) będzie można oglądać inne prace prezentowane na Festiwalu Fotografii w Łodzi - wystawę zbiorową "Obraz Zmian" (Daya Cahen, Yann Gross, Lucia Nimcova, Heidrun Holzfeind, Joachim Schmid, Shimon Attie, Nate Larson, Marni Shindelman) i prezentację kolektywów fotograficznych Sputnik Photos, Terra Project, NoorImages, Verso image i Collectives Encounters.
19 maja w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej im. Leona Shillera (ul. Targowa 61/63) w Budynku Z odbędzie się wystawa zdjęć Jerzego Neugebauera - portrety słynnych polskich aktorów i twórców filmowych z lat 60. i 70. Wystawa fotografii znajdzie się również w Budynku Centrum Nowych Mediów i na ogrodzeniu PWSFTviT od ul. Targowej.
W Galerii Multimedialnej Centrum Dialogu im. Marka Edelmana (Plac Wolności 5) będzie można zobaczyć wystawę zdjęć wykonanych podczas tegorocznych Kulturaliów w ramach Dni Kultury Polskiej i Rosyjskiej. Autorami zdjęć są Krzysztof Cytacki i Kamila Bogulewska. Zdjęcia wyświetlane będą na ekranach umieszczonych na ścianach siedziby Centrum.
Inne miasta
Inne miasta dużo skromniej podejmują fotografów w nocy 19/20 maja. W Muzeum Narodowym w Poznaniu pojawią się czarno-białe fotografie uliczne autorstwa Mariana Kucharskiego. Ciekawostką jest oferta Muzeum Instrumentów Muzycznych, które zaprasza do obejrzenia wnętrz instrumentów dzięki zastosowaniu zaprojektowanej w tym celu specjalnej kamery. W Centrum Kultury Zamek (ul. Św. Marcin 80/82) będzie można obejrzeć wystawę World Press Photo (sale 102, 103, 104, koszt biletu to 6 zł), a także fotografie Przemysława Dzienisa w Galerii Fotografii „pf”.
Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku (ul. Korzenna 33/35) zaprasza od godz. 19:00 do północy na spotkania fotograficzno-filmowe przygotowane wspólnie ze Studium Fotografii Artystycznej Stefana Figlarowicza. Wieczór rozpocznie wystawa "Fotografie miejsc nieistniejących w płn.-wsch. Polsce - lata 70." Adama Nowickiego, o 20:00 - "Azerbejdżańska mozaika - w poszukiwaniu szklanych domów - Baku 2012" Marii Różańskiej. O godz. 21:15 rozpocznie się ekspozycja Dariusza Bógdała: "Polska z motoparalotni - filmy, fotografie, opowieści", o 22:00 - prezentacja Marty Szymańskiej: "Moje fotografie. Chiny, Mali, Argentyna". O godz. 23:30 będzie można obejrzeć zdjęcia Stefana Figlarowicza: "Japońska przygoda - Tokyo-Yokohama 1978". Projekcje odbędą się na świeżym powietrzu, więc organizator zaleca przyniesienie własnych krzesełek i ubrań dostosowanych do pogody. W razie deszczu projekcje zostaną odwołane. Fotoatrakcje (interesujące również dla pasjonatów historii) przygotował też Gdański Archipelag Kultury "Wyspa Skarbów" (ul. Turystyczna 3, Gdańsk Sobieszewo). 19 maja w godzinach 12:00 – 20:00 będą się odbywać wystawa "Jak przekop Wisły zbudowano" (nieznane dotąd fotografie prezentujące etapy budowy Przekopu Wisły w Świbnie) i "Tajemnica drewnianej skrzynki - ocalona pamięć" - multimedialna prezentacja zdigitalizowanych szklanych negatywów odnalezionych na Wyspie Sobieszewskiej.
Fotograficzną ofertę na Noc Muzeów 2012 przygotował Geopark Kielce - Centrum Geoedukacji (ul. Daleszycka 21). O 15:00 odbędą się tam warsztaty fotograficzne "Geo-Zoom" dla osób w wieku "od 7 do 107 lat", jak pisze organizator. Podsumowanie warsztatów rozpocznie się o godzinie 21:00. Aby uczestniczyć w zajęciach, należy wcześniej zgłosić się pod numerem telefonu: (41) 242 14 96, lub via e-mail: barbara.jedrychowska@geopark-kielce.pl.
Muzeum Miejskie w Tychach (ul. Katowicka 9) zaprasza z kolei na 19:00, na wystawę "Śląsk w latach 1975-1992 okiem artysty fotografa – spotkanie z fotografią Michała Cały".
W Muzeum Częstochowskim w Galerii Dobrej Sztuki o 18:00 odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Czesława Bankiewicza (1912–1977) - "Monochromatycznie...".
Jeśli będziecie mieli okazję uczestniczyć w wymienionych powyżej wydarzeniach, zachęcam do podzielenia się opiniami na temat fotograficznej oferty Nocy Muzeów zarówno w komentarzach, jak i na naszym forum. Napiszcie koniecznie - co Wam się podobało, czego brakowało, co chcielibyście zobaczyć w następnych latach? Do zobaczenia w galeriach, w nocy z soboty na niedzielę!