(sphere) - nowy obiektyw, który zamieni twój aparat w kamerę 360 stopni

Nagrywanie filmów w 360 stopni stało się w ostatnich latach popularnym trendem zarówno wśród amatorów jak i profesjonalistów. Powstają coraz nowsze i bardziej zaawansowane sprzęty i akcesoria potrzebne do uchwycenia obrazu we wszystkich kierunkach. Najnowszy produkt firmy Sphere Optics może być potrzebnym krokiem naprzód.

(sphere) - nowy obiektyw, który zamieni twój aparat w kamerę 360 stopni
Mikołaj Rożek

27.12.2016 | aktual.: 26.07.2022 18:42

Większość narzędzi do rejestracji filmów w 360°, które obecnie powstają, jest całkowicie osobnym akcesorium. Producenci prześcigają się w wymyślaniu nowatorskiego wzornictwa i niektóre z tych narzędzi przypomina abstrakcyjne sprzęty widywane w filmach science-fiction, jak np. Sphericam 2. Inni miniaturyzują kamery sferyczne, dzięki czemu są poręczne i przystępne (także cenowo), ale nie oferują imponującej jakości. Dobrym przykładem będzie tu Ricoh Theta S czy Samsung Gear 360.

Obraz
© © [Sphere Optics](http://www.sphereoptics.io)

Firma Sphere Optics proponuje o wiele prostsze rozwiązanie - dołączany obiektyw sferyczny, który jest kompatybilny z większością dostępnych na rynku lustrzanek. Obiektyw zaprojektowano docelowo pod bagnet Nikon F, jednak dzięki odpowiednim konwerterom, podepniemy go także pod inne aparaty, a nawet specjalistyczne kamery RED. Ograniczenie rozdzielczości podyktowane jest, tak naprawdę, osiągami posiadanego aparatu.

SPHERE demo reel 1

Konstrukcja obiektywu (sphere) nie jest daleka od budowy rybiego oka. Najprościej mówiąc, jest to standardowa soczewka fisheye obudowana dookoła centralnego lustra stożkowego. Takie rozwiązanie pozwala osiągnąć kąt widzenia 360° w poziomie i 180° w pionie. Ponadto przez nagrywanie pojedynczym obiektywem i pojedynczym aparatem, prawie całkowicie pozbywamy się widocznych łączeń obrazu i efektu paralaksy. Co więcej, rejestracja nagrania możliwa jest z odległości zaledwie 1 mm.

(sphere) wyposażony jest w stałą przysłonę f/8 i stałą ostrość 1 metra, którą możemy regulować pierścieniem helicoid.

Obraz
© © [Sphere Optics](http://www.sphereoptics.io)

Producenci (sphere) mają nadzieję, że ich najnowszy produkt swoją prostotą i szybkością działania zyska sympatię wśród filmowców. Jego osiągi zdecydowanie przemawiają na korzyść, jednak ograniczenie rozdzielczości obrazu wielu może zrazić. Ponownie, producenci pokładają dużo nadziei w szybkość rozwoju i wprowadzania coraz lepszych rozdzielczości na rynek. Przeglądając filmiki producenta szybko zauważymy, że nagranie nie jest całkowicie pozbawione artefaktów w dole obrazu, a gdy film nagrywany jest słabszym sprzętem, rozdzielczość jest tragiczna.

Najwięcej zastosowań obiektyw może znaleźć przy nagrywaniu filmików na potrzeby wirtualnej rzeczywistości. Zabranie małej ilości sprzętu, gdy chcemy nagrać materiał pod VR, może okazać się kartą przetargową. Producent widzi ponadto wykorzystanie swojego produktu przy okazji nagrywania materiałów dokumentalnych i reporterskich. (sphere) nie trafił jeszcze do sprzedaży, ale możemy umówić się z producentem na przetestowanie. Niestety, nie znamy jego ceny, zatem trudno powiedzieć czy będzie opłacalnym rozwiązaniem. W niedalekiej przyszłości planowane jest pokazanie obiektywu doczepianego do smartfona oraz kamerki GoPro.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)