Olympus przygotował patent dla średniego formatu

Olympus przygotował patent dla średniego formatu

Olympus opatentował uchylny ekran dla średniego formatu
Olympus opatentował uchylny ekran dla średniego formatu
Piotr Dopart
27.12.2011 08:36, aktualizacja: 27.12.2011 09:36

Pamiętacie jeszcze informację o średnioformatowym aparacie Samsunga przygotowanym na wewnętrzne potrzeby firmy? Ostatni patent japońskich konkurentów koreańskiej firmy przypomina ten design, choć z drobnym "ale".

Sam dokument dotyczy uchylnego monitora LCD, który jednak na rysunkach technicznych we wniosku patentowym widnieje przytwierdzony do znajomego kształtu. Podobny korpus można było zobaczyć już w maju tego roku, choć w lipcowym wywiadzie dla serwisu Megapixel przedstawiciel Samsunga zarzekał się, że za projektem nie idą żadne plany wprowadzenia na rynek.

Olympus słynie raczej z dążenia w kierunku miniaturyzacji, a ich kawałek tortu obejmuje w tej chwili przede wszystkim rynek Mikro Cztery Trzecie. Opatentowanie uchylnego wyświetlacza dla średniego formatu jest więc wycieczką w rejony bardzo odległe od domu.

Dotychczasowe produkty Olka wskazują, że firma zamierza po prostu odsprzedać patent - tylko komu? Wątpliwe, by Hasselblad i Mamiya były zainteresowane, twórcy pentaksowego, prostokątnego średniego formatu też nie mają wielu powodów, by bawić się w cudze technologie, chyba że Ricoh jakimś cudem postanowi inaczej. 43rumors przypomina jednak, że Olympus ostatnio mocno współpracuje z Samsungiem (czyżby coś drgnęło w tym temacie?).

Ostatnia prawdopodobna możliwość to to, że dokument wyląduje w szufladzie, by już nigdy nie zostać wywleczonym spod grubej warstwy kurzu. Byłaby szkoda, bo uchylny ekran przypominający w założeniach ten znany z kamer wideo mógłby być cennym usprawnieniem dla średnioformatowców.

Mimo wszystko dobrze widzeć, że Olek działa i ma się relatywnie dobrze po ostatnich firmowych perturbacjach i mimo tak nieprzyjemnych wydarzeń, jak niedawne wkroczenie policji do mieszkań niektórych pracowników.

Źródło: 43rumors

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)