OmniVision OV50A to matryca 50 Mpix do smartfona z detekcją fazy jak w aparacie

OmniVision OV50A to matryca 50 Mpix do smartfona z detekcją fazy jak w aparacie

OmniVision OV50A to matryca 50 Mpix  do smartfona z detekcją fazy jak w aparacie
Marcin Watemborski
17.02.2021 16:43, aktualizacja: 17.02.2021 17:43

O matrycach firmy OmniVision pisaliśmy wielokrotnie. Najnowszy produkt – sensor OV50A – przeznaczony jest do tylnych modułów aparatu i został wyposażony w 100-procentowe pokrycie systemem autofokusa opartym na detekcji fazy. To rozwiązanie znane z konwencjonalnych aparatów fotograficznych.

Matryca OmniVision OV50A ma rozmiar 1/1,5 cala i rozdzielczość 50 megapikseli. 100-procentowe pokrycie pola sensora punktami detekcji fazy ma zapewnić szybkie działanie autofokusa.

Sensor OmniVision OV50A wykorzystuje technologię scalania pikseli PureCel Plus-S oraz jest zbudowany z dużych fizycznie pikseli. Maja one rozmiar 1 mikrometra. Dla porównania matryce w topowych smartfonach fotograficznych mają piksele wielkości 0,7-0,8 mikrometra.

Obraz

Nowy czujnik pozwala na selektywną konwersję sygnału oraz mozaikowanie na układzie, jak również detekcje fazy w układzie QPD. Według producenta, ta ostatnia cecha zapewni szybkość działania autofokusa równą lustrzankom cyfrowym.

Warto zwrócić uwagę, że nie jest to taka sama technologia, jak Canon Dual Pixel AF. Na matrycy OmniVision OV50A każda mikrosoczewka ma przypisane do siebie aż 4 piksele, a nie tylko dwa. Dzięki temu dla aparatu nie będzie miała znaczenia orientacja fotografowania. Zarówno w pionie jak i w poziomie, układ będzie potrafił złapać ostrość szybko i skutecznie.

Według producenta, sensor OV50A będzie doskonale radził sobie w gorszych warunkach oświetleniowych dzięki fizycznie dużym piselom oraz przetwarzaniu sygnału. Matryca będzie zdolna do rejestrowania obrazu HDR z 2 oraz 3 ekspozycji, by zdjęcie miało możliwie największą rozpiętość tonalną oraz minimalne szumy.

OmniVision OV50A będzie w stanie nagrywać wideo 8K/30p oraz 4K/90p czy 1080p w 240 kl./s. Podczas rejestrowania filmów w 4K, matryca będzie scalała informacje z dwóch sąsiadujących pikseli, by poprawić wyniki w kiepskim oświetleniu. Interfejs CPHY MIPI zapewni maksymalną przepustowość na poziomie 3,5 Gbps.

Producent informuje, że matryca jest przeznaczona do pracy z obiektywami UWA oraz standardowymi szerokokątnymi. Sensor OmniVIsion OV50A pojawi się w drugim kwartale 2021 roku, lecz nie wiemy jeszcze, które smartfony zostaną w niego wyposażone.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)