Paleta malarska licząca 3400-lat. Są na niej pozostałości pigmentów ze starożytnego Egiptu
Sztuka od zawsze fascynowała ludzi, czego dowodem są starożytne malowidła, pierwsze rzeźby czy inne fascynujące dzieła naszych przodków. Spoglądając na nie, można dowiedzieć się nieco więcej o sposobie, w jakim żyli, co było dla nich ważne, a nawet co ich przerażało.
19.01.2021 | aktual.: 26.07.2022 14:34
Jednym z cenniejszych artefaktów przeszłości jest paleta malarska licząca sobie 3400-lat ze starożytnego Egiptu. Przedmiot obecnie znajduje się w The Metropolitan Museum of Art, największym amerykańskim muzeum, które mieści się w Nowym Jorku.
Paleta malarska ze starożytnego Egiptu
Paleta została wykonana z kości słoniowej najprawdopodobniej w latach 1390-1352 p.n.e. Jest jednym kawałkiem kości, który posiada sześć wgłębień. Służyły one wykorzystującemu przedmiot artyście jako zbiorniki na farbę. Na przedmiocie można zauważyć ich pozostałości. Widoczne są kolory niebieski, zielony, żółty, czerwony oraz czarny.
Eksperci przypuszczają, że paleta mogła należeć do ówczesnego władcy Egiptu - Amenhotepa III lub być powiązana z jego postacią. Widnieje na niej inskrypcja z jego imieniem, a także napis "umiłowany Re". Amenhotep III, znany również jako Wspaniały, należał do XVIII dynastii i cenił sztukę.
W zbiorach muzeum znajduje się również inna, podobna paleta. Przedmiot niestety nie zachował się w tak dobrym stanie. Paleta malarska wezyra Amenemopeta pochodzi z lat 1427–1400 p.n.e. i najprawdopodobniej była używana za czasów panowaniu Amenhotepa II. Przedmiot jest jednak wykonany z drewna, a nie kości słoniowej, dlatego eksperci uważają, że była używana przez mniej zamożnego artystę.