Panasonic Lumix GH2 oficjalnie

Panasonic Lumix GH2 oficjalnie
Mateusz Gołąb

21.09.2010 12:04, aktual.: 01.08.2022 15:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Najnowszy model Lumixa, który jakiś czas temu odkryto na pewnej plaży, to Panasonic Lumix GH2. Jest to aparat zgodny z systemem Mikro Cztery Trzecie, z możliwością sterowania dotykiem, nagrywania filmów Full HD (1920 x 1080/60i) i - podobno - z najszybszym autofokusem.

Najnowszy model Lumixa, który jakiś czas temu odkryto na pewnej plaży, to Panasonic Lumix GH2. Jest to aparat zgodny z systemem Mikro Cztery Trzecie, z możliwością sterowania dotykiem, nagrywania filmów Full HD (1920 x 1080/60i) i - podobno - z najszybszym autofokusem.

Kluczowe elementy aparatu GH2, takie jak matryca i procesor obrazu, zostały całkowicie przeprojektowane. Lumix GH2 oferuje nagrywanie płynnych, dobrych jakościowo filmów Full HD 1920 x 1080/60i oraz odtwarzanie ich w formacie 60p. Filmy Full HD 1920 x 1080 pikseli są nagrywane w formacie 60i (NTSC) / 50i (PAL), a filmy HD 1280 x 720 pikseli są odtwarzane i nagrywane przez matrycę w formacie 60p (NTSC) / 50p (PAL). Jest także możliwość nagrywania filmów z kinematograficzną prędkością 24 kl./s.

Zaawansowane tryby kręcenia filmów

Nowy tryb Variable Movie umożliwi kręcenie filmów ze zmienną częstotliwością rejestrowania klatek w celu uzyskania efektów przyspieszenia lub zwolnienia. Dzięki aktywacji nowej funkcji EX Tele Conversion, która jest dostępna zarówno w trybie fotografowania, jak i filmowania, użytkownik może wirtualnie zwiększyć zoom ponad pierwotny limit.

Intuicyjne fotografowanie ze sterowaniem dotykowym, które znamy z modelu Lumix G2, jest dostępne również w modelu GH2. W połączeniu z wyraźnym, inteligentnym ekranem LCD oraz nowym wieloaspektowym, panoramicznym wizjerem (Live View Finder, LVF) aparat DMC-GH2 zapewnia najwyższy poziom komfortu obsługi.

Zaletą rodziny LUMIX G Micro System jest rozszerzająca się gama wymiennych obiektywów, która liczy w tej chwili 11 modeli, w tym: nowy obiektyw stałoogniskowy LUMIX G 14 mm / F2,5 ASPH (H-H014), teleobiektyw LUMIX G VARIO 100-300 mm / F4,0-5,6 / MEGA O.I.S. (H-FS100300) oraz obiektyw 3D LUMIX G 12,5 mm / F12 (H-FT012).

Nowa matryca Live MOS oraz układ Venus Engine FHD

Rezultatem jest zarówno wysoka rozdzielczość, jak i doskonały stosunek sygnału do szumów - tłumienie szumów ulepszono o 3 dB, a czułość wzrosła o 200%. Pomaga to też w szybkich zdjęciach seryjnych z częstotliwością 5 klatek na sekundę i z pełną rozdzielczością 16,05 megapikseli przy wykorzystaniu migawki mechanicznej lub 40 klatek na sekundę przy wykorzystaniu migawki elektronicznej.

Użyto nowego układu Venus Engine FHD, który zapewnia zaawansowane funkcje przetwarzania sygnałów zarówno podczas robienia zdjęć, jak i nagrywana filmów. Poprzez oddzielenie szumu chromatycznego od szumu luminancji i optymalne tłumienie każdego z nich można uzyskać czysty obraz nawet podczas robienia zdjęć z wysoką czułością ISO. Procesor zapobiega mieszaniu kolorów w pobliżu krawędzi, co ogranicza szum chromatyczny nie tylko na obszarach gradacji, ale również na krawędziach obiektów.

Ponadto selektywnie tłumi szumy na krawędziach, zapewniając naturalnie zbalansowaną krzywą bez pogarszania rozdzielczości. Co więcej, eliminuje szum w postaci cętek, które często występują w ciemnych obszarach zdjęć zrobionych przy słaby świetle, oraz przebarwienia w jasnych obszarach spowodowane aberracją chromatyczną.

Kolejną zaletą procesora Venus Engine FHD jest technologia inteligentnej rozdzielczości. Automatycznie wykrywa ona trzy składniki zdjęć ? zarysy, obszary wypełnione detalami i miękkie gradacje. Zarysy są efektywnie korygowane w celu uwydatnienia krawędzi, a obszary z detalami są lekko podkreślane, aby wyglądały na jeszcze bardziej szczegółowe. Miękkie gradacje procesor Venus Engine FHD wygładza z wykorzystaniem ulepszonego procesu redukcji szumów. Innowacyjna technologia Intelligent Resolution nie stosuje jednolitego wyostrzania, lecz przetwarza obraz piksel po pikselu w najbardziej efektywny sposób.

Każdą scenę można zarejestrować na dwa sposoby ? jako zdjęcie albo film wysokiej jakosci. Użytkownik aparatu DMC-GH2 po prostu wybiera sposób, który mu w danej chwili odpowiada. Format AVCHD zapewnia niemal dwukrotnie dłuższy czas nagrywania z jakością HD niż konwencjonalny format Motion JPEG. Specjalny przycisk na górze aparatu pozwala rozpocząć filmowanie podczas robienia zdjęć bez zmieniania żadnych dodatkowych ustawień.

W nowym trybie Variable Mode można ? odpowiednio do kręconej sceny ? wybrać częstotliwość rejestrowania klatek 80%, 160%, 200% lub 300%. Dotykowy autofokus dostępny podczas rejestrowania filmów pozwala użytkownikom przenosić ostrość na różne obiekty. Ostrość jest ustawiana na obiekcie wskazanym palcem.

Podczas kręcenia filmu aparatem DMC-G2 można zrobić zdjęcie o rozdzielczości 16,05 megapiksela przez naciśnięcie spustu migawki. Można też podczas odtwarzania filmu zapisać wybraną klatkę jako zdjęcie.

Funkcja Extra Tele Conversion wirtualnie zwiększa zakres zoomu do 2,6 raza, czyli maks. 728 mm w trybie AVCHD Cinema/FSH, maks. 1092 mm w trybach AVCHD SH i Motion JPEG HD / WVGA oraz maks.1344 mm w trybie Motion JPEG VGA/QVGA przy użyciu obiektywu LUMIX G VARIO HD 14-140mm / F4,0-5,8 ASPH. / MEGA O.I.S., który opracowano specjalnie z myślą o kręceniu filmów.

Technologia Dolby? Digital Stereo Creator zapewnia wysoką jakość rejestrowanego dźwięku, a do aparatu DMC-GH2 można podłączyć opcjonalny mikrofon stereofoniczny (DMW-MS1). Dostępna jest również funkcja Wind Cut, która eliminuje większość szumów spowodowanych wiatrem. Ponadto podczas kręcenia filmów wyróżniane są prześwietlone obszary.

Lumixa DMC-GH2 wyróżnia sterowanie dotykowe. Wystarczy dotknąć obiektu na ekranie o rozdzielczości 460 000 punktów, aby automatycznie ustawić na nim ostrość. Aparat śledzi dotknięty obiekt i ustawia na nim ostrość, nawet jeśli zacznie się on poruszać. W przypadku jednoobszarowego autofokusu wystarczy dotknąć ekranu, aby wybrać część kadru oraz rozmiar obszaru ustawiania ostrości. Autofokus jednoobszarowy w trybie wykrywania twarzy umożliwia nawet precyzyjniejsze ustawienie ostrości na oczach, przy czym twarz pozostaje jasna i klarowna.

Szybki autofokus z możliwością dokładnego sterowania ręcznego

Przy ręcznym ustawianiu ostrości można wybrać powiększenie 1x, 5x lub 10x przez dotknięcie ekranu, po czym płynnie wykadrować obraz przez przeciąganie. Sterowanie dotykowe przyspiesza też wybieranie opcji z menu i doskonale sprawdza się nie tylko podczas robienia zdjęć, ale również ich odtwarzania. Można obejrzeć jedną z setek zarejestrowanych fotografii poprzez dotknięcie jej miniatury. Można też przeglądać kolekcję zdjęć, przesuwając palcem po ekranie tak, jak obraca się strony książki. Można wreszcie łatwo powiększyć obraz (maksymalnie 16-krotnie) za pomocą dotyku.

Duży ekran o wysokiej rozdzielczości i szerokim kącie widzenia obraca się o 180° na bok i o 270° w górę. Sam ekran jest uchylny i umożliwia zarówno monitorowanie obrazu, jak i sterowanie aparatem w dowolnej fizycznej pozycji. Do tego macie jasny wizjer LVF (Live View Finder) aparatów LUMIX G Micro System o rozdzielczości równoważnej 1 440 000 pikseli.

Wyświetla on również informacje o ustawieniach aparatu, które użytkownik może oglądać bez odrywania wzroku od fotografowanego obiektu. LVF w aparacie DMC-GH2 zaprojektowano od nowa jako wieloaspektowy wizjer panoramiczny. Oferuje on obszar wyświetlania zwiększony do rozdzielczości równoważnej 1 530 000 pikseli, powiększenie 0,71x oraz 100-procentowe pole widzenia. Widok na żywo (Live View) odświeżany z częstotliwością 60 klatek na sekundę.

Aby zapewnić duży komfort obsługi, w aparacie DMC-GH2 zwiększono liczbę przycisków funkcyjnych, które zapewniają bezpośredni dostęp do często używanych ustawień. Użytkownicy nie muszą wchodzić do menu i mogą skoncentrować się na fotografowaniu.

Filmy i zdjęcia 2 3D

Nowy, kompaktowy obiektyw 3D oferuje większą łatwość obsługi i umożliwia robienie zdjęć 3D za pomocą aparatów, które nie są specjalnie zaprojektowane do fotografii trójwymiarowej. Tworzy kadry 3D bez zniekształceń i bez przesunięcia czasowego między lewym a prawym obrazem, również w przypadku poruszających się obiektów. Obrazy 3D zarejestrowane za pomocą tego obiektywu, nawet w zbliżeniu, można komfortowo oglądać na telewizorach 3D VIERA.

Tryb My Color obejmuje siedem wstępnie zdefiniowanych efektów ? ekspresywny, retro, czysty, monochromatyczny, dynamiczna sztuka i sylwetka ? a odziedziczony po poprzednim modelu tryb Custom umożliwia użytkownikom ręczne ustawienie barw, jasności i nasycenia. Dzięki funkcji Full-time Live View użytkownicy przed zrobieniem zdjęcia mogą sprawdzić, jak te ustawienia wpłyną na obraz, co ułatwia uchwycenie pożądanego nastroju lub atmosfery.

Inne efekty są dostępne w dziesięciu trybach filmowych, łącznie z nowym trybem Cinema, które umożliwiają ustawienie kontrastu, ostrości i nasycenia. Ustawienia niestandardowe można zapisać w pamięci aparatu. DMC-GH2 łącznie oferuje 22 tryby, z których większość można używać również podczas filmowania, aby tworzyć filmy z dramatycznymi, teatralnymi efektami bez późniejszej edycji.

Tryby automatyczne i manualne PASM

W trybach P/A/S/M można wyświetlić miernik ekspozycji. Pokazywana jest korelacja między szybkością migawki a przesłoną wraz z kolorowymi ostrzeżeniami, które informują użytkownika, że ustawienia wykraczają poza optymalny zakres. Dzięki temu początkujący użytkownicy aparatów systemowych mogą szlifować swoje umiejętności, ucząc się w sposób wizualny i logiczny poprawnych ustawień. Kompensację ekspozycji można teraz ustawić w krokach +/-5. Można też zapisać w pamięci 4 wzorce balansu bieli, aby uzyskać większy stopień kontroli w szerszej gamie warunków zdjęciowych. Automatyczny bracketing oferuje +/-3 kroki, dostępny jest też bracketing wieloaspektowy.

Tryb iA jest dostępny nie tylko podczas fotografowania, ale również nagrywania filmów. Nowościami w aparacie DMC-GH2 są funkcja Intelligent D-range Control (inteligentne sterowanie zakresem dynamicznym) oraz ulepszona technologia inteligentnej rozdzielczości. Inteligentne sterowanie zakresem dynamicznym gwarantuje jeszcze bardziej naturalny obraz, optymalizując ekspozycje poszczególnych części zdjęcia.

Zapobiega to zlewaniu się szczegółów w cieniach i prześwietlaniu jasnych obszarów oraz zachowuje detale i gradacje, w tym niebieski kolor nieba. Funkcja automatycznej kompensacji przeciwświatła uaktywnia się wtedy, kiedy aparat wykryje obiekt oświetlony od tyłu.

Oprócz wspomnianych wyżej funkcji zaawansowanych tryb iA oferuje funkcje podstawowe, do których użytkownicy Pansoników już się przyzwyczaili. Są to m.in. stabilizator MEGA O.I.S., który ogranicza wpływ drżenia rąk, oraz inteligentne sterowanie czułością ISO, które minimalizuje efekt rozmycia spowodowanego ruchem, regulując czułość, jeśli obiekt poruszy się podczas robienia zdjęcia.

Inteligentny selektor scen automatycznie wykrywa najczęściej spotykane sytuacje ? portret, nocny portret, krajobraz, nocny krajobraz, zbliżenie oraz zachód słońca ? i przełącza aparat w odpowiedni tryb tematyczny. Użytkownik może uaktywnić wszystkie te funkcje wspomagające fotografowanie, po prostu ustawiając tryb iA.

Aparat będzie wprowadzony na polski rynek na przełomie października/listopada. Nie znamy jeszcze dokładnej ceny.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)