Panasonic Lumix GH5 to marzenie filmowców i technologiczny pokaz siły. Nasze pierwsze wrażenia
Panasonic Lumix GH5 to nowe wcielenie najwyżej plasowanego bezlusterkowca japońskiego producenta. Poza bezkonkurencyjnymi możliwościami wideo, GH5 oferuje magnezowy, uszczelniony korpus, 20-megapikselową matrycę i super szybki autofokus także w trybie ciągłym, dzięki technologii DFD. A to dopiero początek listy technologicznych nowinek.
Nowy Panasonic Lumix GH5 został początkowo zaprezentowany w czasie targów Photokina 2016 w Kolonii. Wtedy jednak zobaczyliśmy tylko jego modele oraz dowiedzieliśmy się zaledwie garści podstawowych informacji. Teraz producent zaprezentował bardziej zaawansowaną wersję przedprodukcyjną i zdradził więcej szczegółów.
Nowe, potężne wnętrze
Panasonic Lumix GH5 ma nową, 20,3-megapikselową matrycę Live MOS bez filtra dolnoprzepustowego, którą obsługuje nowy procesor obrazu Venus Engine. Identycznie jak w poprzedniku GH5 pozwala na fotografowanie z czułościami ISO 200-25600 z rozszerzeniem o ISO 100.
Technologia Multipixel Luminance Generation ma umożliwić uzyskiwanie wyraźnych i ostrych obrazów przy użyciu 9 razy większego obszaru informacji o pikselach w trakcie procesu demozaikowania niż w GH4. W technologii Intelligent Detail Processing każdy piksel jest analizowany pod kątem tego czy znajduje się w części obrazu, która jest płaska, czy stanowi detal albo krawędź zdjęcia. Następnie każdy piksel przetwarzany jest w sposób optymalny dla wykrytej charakterystyki.
Z kolei technologia Three Dimensional Colour Control pozwala wykryć nie tylko odcień i nasycenie, ale także jasność. Umożliwia optymalną kontrolę kolorystyczną w zależności od wartości każdego z tych parametrów. To rozwiązanie ma zapewnić bogactwo reprodukowanych barw, od najciemniejszych do najjaśniejszych fragmentów obrazu. Poprawiono także odszumianie, za które odpowiedzialna jest nowa technologia High Precision Multi Process NR Zapowiada się, że matryca GH5 może wyznaczyć nowe standardy w systemie Mikro Cztery Trzecie.
Panasonic Lumix GH5 obiecuje też zawrotną szybkość działania autofokusu nawet poniżej 0,05 s. Autofokus oparty na detekcji kontrastu wspomaga się technologią DFD (Depth From Defocus). Technologia DFD, czyli uzyskanie głębi obrazu, dzięki zmniejszeniu ostrości oblicza odległość od fotografowanego obiektu poprzez porównanie 2 zdjęć z różnymi poziomami ostrości. Nowy procesor obrazu Venus Engine jest w stanie przetwarzać sygnały cyfrowe z ogromną prędkością, odpowiadającą nawet 480 kl./ s., co pomaga osiągnąć większą dokładność przy zachowaniu minimalnego błędu detekcji ruchu, co daje wyższą tolerancję śledzenia ruchomych obiektów. Dodatkowo GH5 wykorzystuje czujnik ruchu, który przewiduje ruch fotografowanego obiektu.
Jednym słowem, jest duża szansa, że GH5 będzie sobie bardzo dobrze dawał radę ze śledzeniem obiektów w ruchu, w trybie ciągłym autofokusu. Może wreszcie bezlusterkowce dogonią pod tym względem bardziej zaawansowane lustrzanki. Zwiększono też liczbę obszarów ostrości z 49 do 225. Nie wspominając o możliwościach dostosowania autofokusu do sposobu fotografowania, co jest funkcją zaczerpniętą wprost z profesjonalnych lustrzanek.
Nowe wnętrze z podwójną stabilizacją
Bardzo interesującym rozwiązaniem w aparacie Panasonic Lumix GH5 jest system Dual I.S. 2, która łączy w sobie 5-osiową stabilizację matrycy w korpusie oraz 2-osiową stabilizację w obiektywie. Według producenta stabilizacja ma pozwalać na wydłużenie ekspozycji nawet o 5 EV. Precyzyjny czujnik żyroskopowy w aparacie GH5 steruje kompensacją stabilizacji optycznej (OIS) i stabilizacji w korpusie (BIS). Odbywa się to poprzez analizę ogniskowej i warunków fotografowania. Na pytanie czy system będzie współpracował z obiektywami Olympusa, przedstawiciele Panasonika nie byli w stanie odpowiedzieć.
Dobrze znany i solidny korpus z profesjonalnym zacięciem
Obudowę wykonano ze stopów magnezu z ramą przednią i tylną z odlewu ciśnieniowego. Sam aparat jest odporny nie tylko na bryzgającą wodę i kurz, ale również na mróz nawet do -10 stopni. Oprócz podwójnych pokręteł urządzenie wyposażono w poruszający się we wszystkich kierunkach joystick. Jest to nowość i przepustka do wyższej klasy aparatów. Widać profesjonalne zacięcie GH5 na każdym kroku. Trwałość migawki szacowana jest mniej więcej na 200 000 zdjęć. Sama energia migawki została zredukowana o około 1/6 w porównaniu z GH4, więc jest szansa, że GH5 będzie też cichym aparatem.
Obraz jest widoczny w dużym wizjerze OLED z powiększeniem 0,76x o rozdzielczości 3,680 punktów. Poza tym do dyspozycji mamy 3,2-calowy ekran o rozdzielczości 1620 tys. punktów, który jest obracany i odchylany.
Prędkość do 12 kl./s I 6K PHOTO i wybieranie punktu ostrości po wykonaniu zdjęcia
Panasonic Lumix GH5 umożliwia fotografowanie z prędkością zdjęć seryjnych do 12 kl./s w trybie pojedynczego autofokusu oraz 9 kl./s w trybie ciągłym. Poza tym do dyspozycji mamy jeszcze zdjęcia seryjne 6K z prędkością 30 kl./s oraz 4K 60 kl./s. W jakości FHD do dyspozycji mamy 180 kl./s.
Nowa funkcja 6K PHOTO daje możliwość fotografowania z prędkością 30 kl./s z możliwością wyboru klatki z najlepszym ujęciem danego momentu z serii 6K - odpowiednik około 18-megapikselowego zdjęcia. Zaktualizowano również funkcję 4K PHOTO, umożliwiając zapis z prędkością 60 kl./s w rozdzielczości odpowiadającej zdjęciom 8-megapikselowym.
Funkcja Post Focus aparatu Lumix GH5 daje użytkownikom możliwość wyboru ostrych obszarów zdjęcia nawet po jego zrobieniu. Jest to pomocne na przykład przy makrofotografii, która wymaga dokładnego ustawienia ostrości, lub w sytuacji dynamicznej, gdzie mamy do czynienia ze zmianą wyostrzonego obiektu. Ta funkcja została opracowana dzięki połączeniu bardzo szybkiego i bardzo precyzyjnego systemu DFD (Depth From Defocus), technologii autofokusu i technologii 6K PHOTO / 4K PHOTO. Funkcja Post Focus jest obecnie dostępna za pomocą pokrętła trybu, które pozwala na szybsze jej uaktywnianie. Nie zabrakło także funkcji Focus Stacking, która jest przydatna w makrofotografii.
Panasonic Lumix GH5 to narzędzie dla filmowców
Lumix GH5 oferuje najwyższą rozdzielczość filmów 4K 60p oraz 4K 30p (4:2:2 10 bitów). Filmowanie odbywa się bez przycinania kadru, a co najważniejsze GH5 nie ma ograniczenia czasu filmowania.
Jednym słowem, mamy do czynienia z profesjonalną kamerą, którą można obudować peryferiami i kręcić naprawdę poważne produkcje. Aparat oferuje między innymi duże złącze HDMI, oraz podwójny slot na karty pamięci SD, kompatybilne z szybkim i pojemnym standardem UHS‑II. Użytkownicy mogą swobodnie wybierać metodę zapisu w trybie Relay Recording, Backup Recording lub Allocation Recording. GH5 został oczywiście wyposażony w mikrofon stereo i złącze mikrofonu. Dodatkowo producent zastosował w wewnętrznym mikrofonie redukcję szumu aparatu.
Zapis ze zmienną liczbą klatek na sekundę (VFR, Variable Frame Rate) pozwala na nagrywanie filmów w zwolnionym lub przyspieszonym tempie w rozdzielczości 4K (60 klatek na sekundę, maksymalnie 2,5 raza wolniej) i Full HD (180 klatek na sekundę, maksymalnie 7,5 raza wolniej). Po zakupie klucza aktualizacji oprogramowania DMW‑SFU1 aparat GH5 umożliwia zapis wideo w trybie V‑LogL oraz tablicę LUT (Look Up Table). Dodano także praktyczne narzędzia, takie jak monitor przebiegów falowych (Waveform Monitor) i wektorowy wykres sygnału (Vector Scope).
Rozwinięte bezprzewodowe standardy
GH5 oferuje także łączność Bluetooth i Wi‑Fi, co zapewnia większą elastyczność przy przesyłaniu zdjęć na urządzenia mobilne. Po połączeniu aparatu ze smartfonem lub tabletem przy użyciu dedykowanej aplikacji Panasonic Image App, kompatybilnej z systemami iOS/Android, możliwe jest fotografowanie, przeglądanie i udostępnianie obrazów w trybie zdalnym.
Kompatybilność ze standardem Bluetooth 4.2 (zwanym BLE: Bluetooth Low Energy - Bluetooth z niskim poborem energii) pozwala na ciągłe połączenie ze smartfonem/tabletem przy minimalnym poborze mocy. Dzięki temu aparat może być w prosty sposób aktywowany za pomocą smartfona lub tabletu, może też automatycznie dodawać do zdjęć tag geograficzny GPS. Ponadto ustawienia GH5 można kopiować i przesyłać bezprzewodowo do innych aparatów GH5 (w przypadku korzystania z większej ich liczby). Coraz więcej firm wykorzystuje Bluetooth do przesyłania zdjęć i widać, że Panasonic jest na bieżąco.
Jeśli chodzi o sieć Wi‑Fi, pasmo 5 GHz zwiększa efektywność w stosunku do konwencjonalnego pasma 2,4 GHz. Zapewnia to jeszcze bezpieczniejsze i stabilniejsze połączenie nie tylko ze smartfonem lub tabletem, lecz również z innymi urządzeniami w danej lokalizacji, pozwalając na niezakłócone funkcjonowanie zdalnego sterowania. Korzystanie z pasma 5 GHz zwiększa również prędkość przesyłania zdjęć i filmów.
Dostępny będzie także nowy uchwyt pionowy DMW BGGH5 (sprzedawany oddzielnie), wydłużający czas pracy akumulatora i zapewniający stabilniejsze mocowanie. Adapter do mikrofonu XLR DMW XLR1, także sprzedawany osobno, umożliwia zapis dźwięku z wysoką rozdzielczością przy użyciu zewnętrznego mikrofonu XLR.
Panasonic Lumix GH5 to poważne narzędzie dla profesjonalistów, którzy zgodzą się poczekać
Panasonic Lumix GH5 będzie dostępny od marca, jednak nie zobaczymy w nim wszystkich funkcji od razu. W kwietniu producent zamierza wprowadzić możliwość nagrywania filmów w jakości Full HD 4:2:2 z 10-bitową rozdzielczością. Natomiast w drugiej połowie 2017 r. nagrywanie filmów w formacie 400 Mb/s 4:2:2 z 10-bitowym All Intra w rozdzielczości 4K 30p/25p/24p oraz 200 Mb/s Full-HD, nagrywanie filmów w wysokiej rozdzielczości w trybie anamorfotycznym, Funkcję Hybrid Log Gamma w trybie Photo Style, umożliwiająca nagrywanie wideo w popularnym formacie 4K HDR, oraz udostępnianie przez USB.
Wraz z modelem GH5 Panasonic zaprezentował obiektyw Leica DG Vario-Elmarit 12-60 mm f/2.8-4. Obiektyw oferuje uniwersalny, 5-krotny zoom, jest uszczelniony i odporny na zachlapania. Obiektyw obsługuje oczywiście stabilizację Dual I.S. 2 i pozwala na szybkie ostrzenie.
Nowy fllagowy bezlusterkowiec Panasonic Lumix GH5 ma kosztować ok. 1999 dolarów, co jak na nasze czasy, jest ceną normalną. Mniej więcej tyle samo kosztuje obecnie Olympus OM-D E-M1 Mark II, czy Sony A6500 i Fujifilm X-T2. Nowy Lumix GH5 z pewnością będzie topowym narzędziem do filmowania, ale ma również naprawdę duże możliwości fotograficzne.