Panasonic LUMIX S 50 mm f/1.8: W końcu jest mały standard do pełnej klatki

Panasonic LUMIX S 50 mm f/1.8: W końcu jest mały standard do pełnej klatki

Panasonic LUMIX S 50 mm f/1.8: W końcu jest mały standard do pełnej klatki
Marcin Watemborski
02.06.2021 08:43, aktualizacja: 02.06.2021 10:43

Obiektywy stałoogniskowy 50 mm z przysłoną f/1.8 są niezwykle popularne w każdym systemie pełnoklatkowym – głównie przez niższą cenę. Takie szkło pojawiło się w końcu z bagnetem L-Mount, pasujących do bezlusterkowców Panasonic LUMIX S1, Leica oraz Sigma. Oto, jak prezentuje się "nifty-fifty" nowej generacji.

Obiektyw Panasonic LUMIX S 50 mm f/1.8 to kompaktowa konstrukcja oferująca uniwersalny kąt widzenia, zbliżony do ludzkiego oka. Standardowa ogniskowa sprawdzi się w niemal każdej dziedzinie fotografii – od fotoreportażu, fotografii ulicznej i dokumentalnej przez portret, na krajobrazie kończąc. Duży otwór 9-listkowej, okrągłej przysłony f/1.8 zapewni przyjemne rozmycie tła (bokeh).

W środku konstrukcji obiektywu Panasonic LUMIX S 50 mm f/1.8 znajdziemy 3 soczewki asferyczne, jedną o bardzo niskiej dyspersji oraz jedną o ekstremalnie niskim współczynniku refrakcji. Oznacza to, że to szkło będzie generowało równy, ostry obraz w zakresie całego kadru, a zniekształcenia, duszki i aberracja chromatyczna zostaną możliwie zniwelowane.

Obraz

Podczas ustawiania ostrości, elementy optyczne nie wysuwają się poza tubus obiektywu, co niweluje zjawisko focus breathingu, czyli zmiany kąta widzenia przy ostrzeniu. Producent zwraca uwagę na mikrokrokową regulację wartości przysłony, dzięki czemu ekspozycja będzie płynnie zmieniana, co powinno przypaść do gustu filmowcom.

Panasonic LUMIX S 50 mm f/1.8 waży 300 gramów i jest odporny na kurz, zachlapania oraz temperaturę do -10 stopni Celsjusza. Średnica mocowania przedniego filtra wynosi 67 mm.

Obraz

Oprócz pokazania nowego szkła, Panasonic zapowiedział prace nad dwoma kolejnymi obiektywami stałoogniskowymi. Będą to: Panasonic LUMIX S 35 mm f/1.8 oraz Panasonic LUMIX S 24 m f/1.8. Nie znamy jeszcze szczegółów na temat nadchodzących premier.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)