Panasonic Lumix S5 – niewielka pełna klatka dla filmowców i fotografów

Panasonic Lumix S5 – niewielka pełna klatka dla filmowców i fotografów

Panasonic Lumix S5 – niewielka pełna klatka dla filmowców i fotografów
Marcin Watemborski
03.09.2020 06:11, aktualizacja: 03.09.2020 08:11

Jakiś czas temu pojawiło się trochę przecieków o aparacie Panasonic Lumix S5. Wiele z nich się potwierdziło. Jeśli chcecie mieć uniwersalny korpus do filmowania i robienia zdjęć, ten może wam przypaść do gustu.

Panasonic Lumix S5 to pełnoklatkowy bezlusterkowiec wyposażony w matrycę o rozdzielczości 24 megapikseli w technologii BSI. Zakres czułości ISO waha się od 100 do 51 200, a 5-osiowa stabilizacja zapewni nieporuszony obraz aż do 6,5 EV. Nie zabrakło też technologii przesuwania pikseli, jak w Panasoniku Lumix S1R. W tym przypadku jednak, pozwoli ona na osiągnięcie rozdzielczości 96 Mpix zarówno w formacie JPEG, jak i RAW.

W momencie, gdy pojawiły się pierwsze przesłanki na temat korpusu Panasonic Lumix S5 oraz pierwszy zwiastun, wszyscy byli nastawieni na funkcje filmowe. I w zasadzie są one całkiem dobrze rozbudowane. Panasonic Lumix S5 pozwoli na nagrywanie 10-bitowego wideo 4:2:0 w rozdzielczości 4K/60p w trybie przycięcia APS-C lub 10-bitowego 4K z kodekiem 4:2:2 z odczytem pełnego sensora z klatkażem 30 kl./s (25 kl./s również) lub 24 kl./s.

Uszczelnienia w korpusie Panasonic Lumix S5.
Uszczelnienia w korpusie Panasonic Lumix S5.

Co ciekawe, Panasonic Lumix S5 został ograniczony w przypadku nagrywania 10-bitowego wideo do 30 minut trwania filmu. Jeśli zechcecie nagrywać w 8 bitach, limit zostanie zniesiony. Nie zabrakło też możliwości kręcenia w krzywych V-Log / V-Gamut oraz trybie HLG. Korpus został wyposażony w algorytm obsługi obiektywów anamorficznych oraz tryby Slow (wolny) oraz Quick (szybki).

Z pewnością filmowców ucieszy fakt, że Panasonic Lumix S5 ma złącze mikrofonu oraz słuchawek, jak również współpracuje z firmowym adapterem XLR. Producent poinformował również, że aktualizacja oprogramowania, która pojawi się jeszcze w tym roku, wprowadzi tryb DCI Cinema 4K, nagrywanie RAW oraz możliwość wyświetlania na ekranie wektoroskopu.

 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
[1/11]

W kwestii wzornictwa, Panasonic Lumix S5 wygląda podobnie jak poprzednie pełnoklatkowe bezlusterkowce tej marki, lecz jest lżejszy i mniejszy niż Panasonic Lumix GH5. Magnezowa obudowa została uszczelniona przed działaniem kurzu i wilgoci. W pełni obracany, dotykowy ekran LCD ma rozdzielczość 1,84 mln punktów, natomiast wizjer elektroniczny 2,36 mln.

Panasonic Lumix S5 został wyposażony w podwójny slot kart pamięci SD, ale tylko jeden z nich wspiera standard UHS-II. Znajdziemy też możliwość łączności przez Wi-Fi (2,4 Ghz oraz 5 Ghz) i Bluetooth. Nowa bateria DMW-BLK22 pozwoli na wykonanie 440 zdjęć korzystając z ekranu lub 470 korzystając z EVF. Pojawił się również opcjonalny uchwyt pionowy.

Nowy bezlusterkowiec Panasonic Lumix S5 będzie dostępny w sklepach od połowy września 2020 roku w cenie 1999 dolarów za sam korpus, czyli około 7500 złotych. Zestaw z obiektywem 20-60 mm f/3.5-5.6 będzie kosztował 2299 dolarów (ok. 8550 złotych).

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)