Pasjonat ujął niesamowite zdarzenie kosmiczne. Wszystko widać jak na dłoni

Pasjonat ujął niesamowite zdarzenie kosmiczne. Wszystko widać jak na dłoni
Marcin Watemborski

17.09.2021 08:54, aktual.: 17.09.2021 11:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jose Luis Pereira może być z siebie dumny. Fotograf-amator z zamiłowaniem do astronomii pochodzący z Brazylii ujął zderzenie ogromnej kosmicznej skały z Jowiszem. Gazowy gigant nieźle oberwał.

Jose Luis Pereira miał bardzo dużo szczęścia. Przy wykorzystaniu teleskopu Newtonian 275 mm f/5.3 z kamerą QHY5III462C zarejestrował obraz, który jest raczej przeznaczony dla profesjonalnych astronomów. W nocy z 13 na 14 września 2021 roku, aparatura miłośnika kosmosu ujęła 25 filmów.

Każdy z nich został przepuszczony przez specjalne oprogramowanie DeTeCt, które ma za zadanie wychwytywanie uderzeń skał w Jowisza oraz Saturna. Jeden z filmów przykuł znaczną uwagę Pereiry. Ku jego zdziwieniu, domowe teleskop i kamera umiejscowione w Sao Caetano do Sul w brazylijskim Sao Pauli zapisały wideo specyficznego błysku w okolicach Jowisza.

Impact on the planet Jupiter.

Pereira przesłał film ze zderzeniem do francuskiego astronoma Marca Delcroix z prośbą o potwierdzenie. 13 września o godzinie 10:39 (GMT) doszło do wejścia wielkiej skały w atmosferę Jowisza. Miłośnik gwiazdy był z tego o tyle dumny, że to pierwsze zjawisko tego typu, które udało mu się ująć.

Obraz
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)