Nie samym Marsem człowiek żyje. Sonda Juno przesłała genialne zdjęcie Jowisza

W przeciągu ostatniego tygodnia oczy świata były skierowane na łazika Perseverance i jego lądowanie na powierzchni Czerwonej Planety, jednak nie zapominajmy o innych maszynach, które podbijają kosmos. Sonda Juno przesłała przepiękne zdjęcie Jowisza, które pokazuje planetę wyglądająca jak szlachetny kamień.

Nie samym Marsem człowiek żyje. Sonda Juno przesłała genialne zdjęcie Jowisza
Źródło zdjęć: © © NASA
Marcin Watemborski

24.02.2021 | aktual.: 26.07.2022 14:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sonda Juno została wystrzelona w 2011 roku, a na orbitę Jowisza weszła w 2016. Jej zadaniem od tamtego czasu jest przyglądanie się gazowej planecie i rozjaśnienie trochę tematu budowy jej jądra.

Po tym, gdy Juno uda się dowiedzieć, jak jest zawartość wody w polu grawitacyjnym Jowisza i prześle dane na Ziemię, zostanie jej nakazane wejście w atmosferę planety. Tak zakończy się misja.

Najnowsze zdjęcie przesłane przez Juno pokazuje interesujące formacje gazowe na powierzchni Jowisza. Przypominają one trochę wyszlifowany kamień o nazwie bawole oko, który, podobnie jak planeta, ma na sobie różnokolorowe pasy w odcieniach jaśniejszych i ciemniejszych brązów.

Wielka Czerwona Plama to burza szalejąca na Jowiszu co najmniej od 357 lat.
Wielka Czerwona Plama to burza szalejąca na Jowiszu co najmniej od 357 lat.

W górnej prawej części zdjęcia zobaczymy Wielką Czerwoną Plamę, czyli ogromy stały antycyklon, który wieje na Jowiszu co najmniej od 357 lat. Co ciekawe, burza jest tak ogromna, że można ją obserwować z Ziemi przy użyciu amatorskich teleskopów. Za jej odkrycie odpowiada Robert Hooke. Brytyjski fizyk dojrzał Wielką czerwoną Plamę w roku 1664.

Zdjęcie, które widzicie, jest rozszerzoną kolorystycznie wersją obrazu przesłanego przez JunoCam. Za to zadanie odpowiadała Tania Oleksuik. Pierwotne zdjęcie zostało zarejestrowane 30 grudnia 2020 roku, lecz jego przesłanie i przetworzenie wymagały czasu.

Komentarze (2)