Katalog aparatów fotograficznychPentax K-1
Pentax K-1
Pentax K-1
  • Rodzaj: Lustrzanka cyfrowa
  • Nośniki zapisu: SD
  • Maksymalny rozmiar zdjęcia: 7360 x 4912 px
  • Rozdzielczość matrycy: 36 Mpix
  • Rozmiar matrycy: Pełna klatka (35.9 x 24 mm)
Ocena użytkowników
4.444 oceny
Twoja ocena

Pentax K-1 to pełnoklatkowa lustrzanka firmy Ricoh, która miała swoją premierę w 2016 roku. Doczekała się też następcy, modelu Pentax K-1 Mark II, który pojawił się na rynku w 2018 roku.

Pentax K-1 – matryca i procesor

Sercem lustrzanki Pentax K-1 jest pełnoklatkowa matryca CMOS o rozdzielczości 36 Mpix wspomagana przez procesor obrazu PRIME IV. Ten duet pozwala na korzystanie z czułości ISO z przedziału 100–204800 oraz zdjęcia w trybie seryjnym do 6,5 kl./s (APS-C) lub do 4,4 kl./s (format 35 mm). Pojemność bufora dla najwyższej prędkości APS-C to 50 klatek RAW lub 100 klatek JPEG, a dla formatu 35 mm 17 zdjęć RAW lub 70 zdjęć JPEG. Warto wspomnieć, że producent pomyślał też o stabilizacji matrycy.

Pentax K-1 – autofocus

Autofocus Pentaksa K-1 wykorzystuje detekcję fazową, system AF SAFOX 12 oraz 33 punkty, w tym 25 punktów krzyżowych. Podczas ostrzenia możemy skorzystać z asysty AF dzięki wbudowanej diodzie doświetlającej, do dyspozycji mamy też tryb manualny MF.

Pentax K-1 – funkcje

Do przydatnych funkcjonalności proponowanych przez producenta lustrzanki Pentax K-1 należą funkcje takie jak wielokrotna ekspozycja, tryb HDR czy łączność bezprzewodowa Wi-Fi oraz moduł GPS. Zapis plików jest możliwy nie tylko w formacie JPEG, ale też w dwóch formatach RAW (PEF i DNG). Nagrywanie filmów pełną klatką Pentax K-1 pozwala na skorzystanie z rozdzielczości Full HD (maksymalnie 50i lub 60i), a także rejestrowanie filmów poklatkowych w 4K.

Użytkownicy skorzystają też z systemu Pixel Shift Resolution, a także z technologii Astro Tracer służącej do śledzenia gwiazd i uzyskiwania udanych kompozycji w nocy.

Pentax K-1 – obudowa

Korpus lustrzanki Pentax K-1 został wykonany z wytrzymałych materiałów, w tym stali i stopu magnezu, otrzymał też liczne uszczelnienia przed kurzem i wodą, wykazuje też odporność na niskie temperatury do -10 stopni Celsjusza. Konstruktorzy zadbali o dobrą ergonomię konstrukcji, wyposażyli aparat w programowalne elementy sterujące, a także w dobrej jakości wizjer pentapryzmatyczny o całkowitym pokryciu kadru i powiększeniu 0,7x. Ciekawym rozwiązaniem jest też zastosowanie podwójnego slotu na karty pamięci SD.

Pentax K-1 otrzymał też 3,2-calowy wyświetlacz z powłoką antyodblaskową, który można odchylać. Na górnym panelu dodatkowo znalazł się ekran monochromatyczny. W tym modelu nie znajdziemy za to wbudowanej lampy błyskowej.

Pentax K-1 – cena

W dniu premiery korpus pełnej klatki Pentax K-1 wyceniono na 1799 dolarów, natomiast na polskim rynku początkowa cena sięgała ok. 9000 zł.

Dane techniczne
ProducentPentax
RodzajLustrzanka cyfrowa
BagnetPentax K
Nośniki zapisuSD
Data premiery2016
Cena w dniu premiery$1799 (korpus)
Pentax K-1 - opinie (0)
Aparaty fotograficzne podobne do Pentax K-1
Artykuły o Pentax K-1