Katalog aparatów fotograficznychPentax XG-1
Pentax XG-1
Pentax XG-1
  • Rodzaj: Aparat kompaktowy
  • Nośniki zapisu: SD
  • Maksymalny rozmiar zdjęcia: 4608 x 3456 px
  • Rozdzielczość matrycy: 16 Mpix
  • Rozmiar matrycy: 6.17 x 4.55 mm
Ocena użytkowników
4.724 oceny
Twoja ocena

Pentax XG-1 reprezentuje typową specyfikację wśród modeli kompaktów w swojej klasie. A wygląda jak lustrzanka z serii Pentax K, wykończona stylową obudową, niezwykle poręczną. Nawet osoba początkująca poradzi sobie z dostosowaniem trybu fotografowania do pory dnia czy pogody dzięki specjalnym trybom w Pentaxie XG-1.

Pentax XG-1 – dane ogólne

Pentax XG-1 typu bridge wprowadzono na rynek w lipcu 2014 roku, a do Europy trafił w sierpniu i w Wielkiej Brytanii kosztował 250 funtów. Reprezentant dolnej półki cenowej marki od firmy Ricoh był wyczekiwany przez dwa lata. Ten aparat kompaktowy ma wymiary 119 x 89 x 98 mm oraz wagę całkowitą wynoszącą 567 g.

Pentax XG-1 – parametry techniczne

Pentax XG-1 to przedstawiciel uniwersalnych ultrazoomów. Aparat cyfrowy charakteryzuje się bowiem 52-krotnym zoomem optycznym, który w połączeniu z Inteligentnym Zoomem powiększa do 208 razy. Hybryda dysponuje również podświetlaną od tyłu matrycą 16 Mpix CMOS BSI. Wyświetlacz urządzenia od marki Pentax to wygodne LCD, 3-calowe, z 460.000 punktów, nieobracane. Ekran jest wystarczająco czytelny, podgląd zrobionych fotografii bezproblemowy, a z intensywnym nasłonecznieniem poradzimy sobie, patrząc na elektroniczny wizjer.

Pentax XG-1 – zdjęcia i filmy

Obiektyw Pentax XG-1 to 24-1248 mm f/2.8-5.6 z wysokiej jakości soczewkami, a zakres ISO wynosi 100-3200. Na sam obiektyw składa się 13 grup elementów optycznych, które powstały po ułożeniu 15. Tryb do wykonywania zdjęć seryjnych pozwala uchwycić 60 obrazów w ciągu sekundy (VGA). Przy pomocy aparatu kompaktowego Pentax XG-1 możemy obserwować konkretny punkt i robić zdjęcia interwałowe, śledzić ruchome obiekty, używając ciągłego trybu AF z funkcją Auto Tracking AF oraz włączyć takie filtry cyfrowe, jak ”rybie oko” czy też odwrócenie kolorów. Filmowanie w jakości Full HD to 1920x1080 pikseli w formacie 16:9, ale da się także wybrać opcję do odtwarzania materiałów w zwolnionym tempie. Dzięki Pentaxowi XG-1 sprawnie uchwycimy zarówno kąty bardzo szerokie, jak i typowe telefoto.

Pentax XG-1 – funkcje dodatkowe

Pentax XG-1 wyposażono w typowy dla marki mechanizm redukcji wstrząsów. Urządzenie pracuje zgodnie z kartami pamięci Eye-Fi oraz z bezprzewodowymi LAN SD. Litowo-jonowy akumulator jest dosyć przeciętny i według zapewnień producenta umożliwi użytkownikowi Pentaxa XG-1 zrobienie 240 fotografii. Dodatkowo urządzenie Pentax XG-1 przyda nam się do uwieczniania na zdjęciach zwierząt domowych – specjalny tryb wykrywa i rozpoznaje pyszczki oraz mordki naszych pupili. W razie trudności z doborem konkretnego ustawienia do panujących aktualnie warunków aparat kompaktowy od Pentaxa podpowiada 13 trybów scen do wykorzystania. Urządzenie sprawdzi się także w trakcie prób sfotografowania obiektów bardzo blisko, tryb Makro używany jest nawet przy odległości wynoszącej 1 cm.

Dane techniczne
ProducentPentax
RodzajAparat kompaktowy
Bagnet
Nośniki zapisuSD
Data premiery2014
Cena w dniu premiery
Pentax XG-1 - opinie (0)
Aparaty fotograficzne podobne do Pentax XG-1
Artykuły o Pentax XG-1