Pierwszy dzień wiosny. Równonoc wiosenna na niesamowitym zdjęciu

W tym roku astronomiczny początek wiosny przypada na 20 marca, a kalendarzowy na 21 marca. Astronomiczna wiosna rozpoczyna się wraz z równonocą wiosenną, czyli w momencie, gdy dzień i noc trwają praktycznie tyle samo czasu. Równonoc, nazywana też przesileniem wiosennym została uchwycona na wyjątkowym zdjęciu z kosmosu.

Równonoc wiosenna na zdjęciu satelitarnym.
Równonoc wiosenna na zdjęciu satelitarnym.
Źródło zdjęć: © NOAA
Karolina Modzelewska

Równonoc wiosenna, dająca początek astronomicznej wiośnie, to moment, w którym dzień i noc trwają praktycznie tyle samo czasu. Występuje, gdy zarówno półkula północna, jak i południowa są ustawione w kierunku Słońca w taki sam sposób.

Pierwszy dzień astronomicznej wiosny

Jak zaznacza portal Space.com, wiele osób uważa, że podczas równonocy dzień i noc trwają po 12 godzin. Nie jest to do końca prawdą, co udowodniły badania przeprowadzone przez U.S. Naval Observatory. Różnica nie jest znacząca, ale eksperci zaznaczają, że zarówno podczas równonocy wiosennej, jak i jesiennej długość czasu, w którym Słońce znajduje się nad horyzontem, jest dłuższa o kilka minut, niż czas, który spędza poza nim.

Z czego to wynika? Z właściwości naszej atmosfery, która działa jak soczewka i załamuje światło powyżej horyzontu. Dlatego, gdy podziwiamy wschód lub zachód Słońca nad horyzontem, tak naprawdę patrzymy na iluzję, a Słońce znajduje się poniżej jego linii.

Równonoc wiosenna została zaprezentowana na zdjęciu National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA). Jest to amerykańska instytucja rządowa, odpowiadająca za prognozy pogody. W swojej pracy wykorzystuje liczne satelity meteorologiczne, które krążą po orbitach heliosynchronicznych.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)