Wybuchy Etny na niesamowitych zdjęciach satelitarnych

Wybuchy Etny na niesamowitych zdjęciach satelitarnych

Erupcja wulkanu Etna 18 lutego 2021 roku.
Erupcja wulkanu Etna 18 lutego 2021 roku.
Źródło zdjęć: © NASA Earth Observatory / Joshua Stevens / VIIRS / Joint Polar Satellite System / U.S. Geological Survey
Karolina Modzelewska
08.03.2021 14:23, aktualizacja: 26.07.2022 14:31

Etna, czynny wulkan znajdujący się na wschodnim wybrzeżu Sycylii, uwalnia do atmosfery lawę, popiół i kłęby dymu. Aktywność wulkanu widać nawet z kosmosu, czego dowodem są liczne zdjęcia satelitarne.

Wulkan Etna uznaje się za jeden z najwyższych i największych w Europie. Jest również jednym z najbardziej aktywnych na świecie, co sprawia, że stanowi realne zagrożenie dla osób mieszkających w jego pobliżu.

Etna cały czas aktywna

Od grudnia 2020 roku jego aktywność znacząco wzrosła, co przejawia się w częstszym uwalnianiu lawy, popiołu i kłębów dymu do atmosfery. Najnowsza seria erupcji rozpoczęła się 16 lutego. W ich trakcie wulkan wystrzeliwał w powietrze lawę na wysokość od 700 metrów do 1,5 kilometra. Z kolei pył wulkaniczny unosił się na wysokość około 10 kilometrów.

Dla porównania można zaznaczyć, że Pałac Kultury i Nauki w Warszawie ma 237 metrów. Pozwala to zobrazować skalę zjawiska, które zostało uwiecznione na zdjęciach satelitarnych, opublikowanych przez NASA Earth Observatory, Europejską Agencję Kosmiczną i amerykańską National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA).

Erupcja Etny 23 lutego 2021 roku.
Erupcja Etny 23 lutego 2021 roku.© NASA Earth Observatory / Joshua Stevens / VIIRS / Joint Polar Satellite System / U.S. Geological Survey

Zdaniem wulkanologa z włoskiego Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii ostatnie erupcje "należały do najbardziej gwałtownych w młodej historii krateru południowo-wschodniego". Nie wywołały jednak większych zakłóceń w regionie. Jedną z niedogodności było tymczasowe zamknięcie lotniska w Katanii, a także spadające z nieba niewielkie kawałki skał oraz popiół.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)