Po latach niewoli w końcu trafiły na wolność. Dwie białuchy zyskały nowe życie

Po latach niewoli w końcu trafiły na wolność. Dwie białuchy zyskały nowe życie

Białuchy arktyczne wracają na wolność.
Białuchy arktyczne wracają na wolność.
Źródło zdjęć: © YouTube/ABC News
Karolina Modzelewska
11.08.2020 09:15, aktualizacja: 26.07.2022 14:47

Ciężarówki, holowniki i dźwigi to tylko część sprzętu zaangażowanego w proces transportu dwóch białuch arktycznych z jednego kontynentu na drugi. Morskie ssaki po latach niewoli w chińskim akwarium trafiły do sanktuarium w zatoce Klettsvik na Islandii.

Little Grey i Little White, para białuch arktycznych, została schwytana u wybrzeży Rosji w bardzo młodym wieku. Zwierzęta spędziły wiele lat w niewoli. W 2011 roku białuchy zostały przeniesione z rosyjskiego ośrodka badawczego do akwarium Changfeng Ocean World w Szanghaju.

Morskie ssaki odzyskały wolność

W następnym roku akwarium zostało wykupione przez Merlin Entertainments, firmę walczącą z trzymaniem wielorybów i delfinów w niewoli. To wtedy zrodził się pomysł uwolnienia Little Grey i Little White. Został on zrealizowany znacznie później. Transport ogromnych zwierząt był niemałym wyzwaniem. Całą sprawę utrudniała epidemia koronawirusa i związane z nią wytyczne.

Operacja wymagała użycia specjalnie zaprojektowanego sprzętu, obecności lekarzy weterynarii oraz dużej ilości wody i lodu, aby chronić zwierzęta przed drastyczną zmianą warunków, w których żyją.

  • To była niezła podróż dla tych dwojga - powiedziała Audrey Padgett, dyrektor generalna Beluga Whale Sanctuary w rozmowie z CNN.

Beluga whales relocated to open water sanctuary l ABC News

Powrót do "domu"

Po przybyciu na Islandię wieloryby przez kilka miesięcy były trzymane w specjalnym ośrodku z basenem kwarantannowym, aby umożliwić im przystosowanie się do chłodniejszego, islandzkiego środowiska.

Obecnie znajdują są w "przestrzeni aklimatyzacyjnej" w sanktuarium, która pozwoli im jeszcze lepiej przystosować się do nowego domu. Padgett uważa, że lada dzień ją opuszczą i będą mogły cieszyć się przestrzenią 8-akrowego sanktuarium w zatoce Klettsvik na Islandii.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)