Potężna erupcja podwodnego wulkanu. Te zdjęcia ukazują siłę żywiołu

Potężna erupcja podwodnego wulkanu. Te zdjęcia ukazują siłę żywiołu
Źródło zdjęć: © © Himawari8
Adam Gaafar

17.01.2022 13:15, aktual.: 17.01.2022 14:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W sobotę 15 stycznia w okolicach wysp Tonga na Pacyfiku doszło do potężnej erupcji podwodnego wulkanu. Zjawisko zostało zarejestrowane na zdjęciach satelitarnych.

W wyniku erupcji wulkanu Hunga Tonga-Hunga Ha'apai doszło do powstania fali tsunami, która uderzyła w wybrzeże Japonii. Wybuch został zarejestrowany na zdjęciach satelitarnych, stając się jedną z najbardziej gwałtownych aktywności wulkanicznych, jakie kiedykolwiek zaobserwowano z kosmosu. Zjawisko zostało zarejestrowane m.in. przez satelitę Himawari-8, obsługiwaną przez Japońską Agencję Meteorologiczną oraz przez amerykańskie systemy NOAA.

Obraz
© © Himawari8

Według japońskiej agencji prasowej Kyodo tsunami zaobserwowane w mieście Amami (południowo-zachodnia część kraju) sięgało 1,2 m. Mniejsze fale (poniżej metra) pojawiły się na wybrzeżach Hokkaido, Okinawy i Kiusiu. Spodziewając się zagrożenia w postaci fal sięgających nawet 3 metrów, wydano ostrzeżenie i ewakuowano ok. 210 tys. ludzi. Alert odwołano po 14 godzinach.

To nie pierwsza erupcja pacyficznego wulkanu. Ostatnia miała miejsce 20 grudnia ub. r. Wybuch było wówczas słychać w promieniu 170 km. Zdaniem ekspertów ostatnia erupcja mogła być nawet siedem razy silniejsza niż ta sprzed niespełna miesiąca.

Obraz
© © Himawari8
Obraz
© © Himawari8

Według informacji podanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, fala uderzeniowa, która powstała w wyniku tego zdarzenia, dotarła jeszcze tego samego dnia do Polski.

Ciekawostka: Fala uderzeniowa (ciśnienie powietrza), powstała po wybuchu wulkanu na wyspie Tonga na Pacyfiku, dotarła na Kasprowy Wierch o godzinie 20:23 czasu lokalnego. Widać to na wykresie ciśnienia. Erupcja miała miejsce około 06.00 rano – napisano w komunikacie IMGW, którego treść przytacza Polska Agencja Prasowa.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)