Powstał robot-fotograf, który rozumie kompozycję. Może odebrać pracę ludziom

Powstał robot-fotograf, który rozumie kompozycję. Może odebrać pracę ludziom

Powstał robot-fotograf, który rozumie kompozycję. Może odebrać pracę ludziom
Marcin Watemborski
17.03.2022 09:48, aktualizacja: 26.07.2022 13:21

Automatyzacja pracy jest znakiem XXI wieku. Coraz częściej różne zawody są wypierane przez roboty, ale póki co fotografowie mogli czuć się bezpiecznie. Fotografia wymagała nie tylko wiedzy, ale i zmysłu estetycznego. Wygląda na to, że to już przeszłość, bo powstał pierwszy „myślący” robot-fotograf.

Naukowcy z Cornell University dokonali wydaje się niemożliwego. Stworzyli robota, który "rozumie" czym jest kompozycja fotograficzna i umie zarejestrować automatycznie obrazy miłe dla oka. Na tę chwilę zaczął pracę w dziedzinie fotografii wnętrz, ale niebawem jego kompetencje mogą się rozwinąć.

AutoPhoto, bo tak nazywa się robot, został opracowany przez Hadi AlZayer, Huberta Lina oraz Kavitę Balę. Programiści wraz z fotografką skoncentrowali się na opracowaniu rozwiązania, które miałoby przyspieszyć realizację zleceń.

AutoPhoto supplementary IROS2021

O ile samo zarejestrowanie obrazu nie jest trudne, to zrozumienie przez maszynę zasad kompozycji już tak – tym bardziej, że często ludzie ich nie rozumieją. AlZayer podaje jako przykład osoby poproszone o zrobienie komuś zdjęcia – jest duże prawdopodobieństwo, że jeśli taka osoba nie ma nic wspólnego ze sztukami wizualnymi, fotka będzie niezbyt dobra.

Na podstawie zaimplementowanego do AutoPhoto algorytmu sztucznej inteligencji i odpowiedniego szkolenia, robot nauczył się robienia zdjęć wnętrz. Wszystko zaczęło się od wgrania do oprogramowania przykładów złych obrazów. W ten sposób robot zrozumiał, czego ma unikać. Jednocześnie oznacza to, że nie ma potrzeby uczenia go klasycznych zasad kompozycji, czyli trójpodziału kadru czy spirali Fibonacciego.

Obraz

Dzięki takiemu rozwiązaniu już nie będzie trzeba za każdym razem wysyłać fotografa do realizacji zlecenia, a wystarczy maszyna. W tym samym czasie człowiek będzie mógł robić zdjęcia gdzieś indziej, dzięki czemu powiększy zysk. Gorzej będzie, jeśli firmy zaczną zatrudniać więcej robotów – wtedy nie będzie już miejsca dla prawdziwych rzemieślników.

Więcej technicznych szczegółów poznacie dzięki analizie oficjalnej dokumentacji AutoPhoto.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)