Powstanie wersja Instagrama dla dzieci. Miejmy nadzieję, że nie wypali

Powstanie wersja Instagrama dla dzieci. Miejmy nadzieję, że nie wypali
Marcin Watemborski

22.03.2021 11:34, aktual.: 23.03.2021 08:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Instagram jest najbardziej szkodliwą aplikacją dla zdrowia psychicznego według badania #StatusofMind z 2017 roku, co potwierdzają również kolejne ankiety. Mimo tego, że zgodnie z regulaminem nie jest przeznaczony dla osób poniżej 13 roku życia, Facebook (właściciel Instagrama) ma nowe plany. Czas wydać wersję dla dzieci.

Kilka dni temu pisałem o aktualizacji Instagrama, która ma na celu ochronę najmłodszych użytkowników. Mimo tego, że w regulaminie portalu jak byk stoi, że nie mogą z niego korzystać osoby poniżej 13 roku życia, to trudno o weryfikację tego. Przecież każdy może skłamać, bo nic mu za to nie grozi.

Wspomniana aktualizacja ma niejako kontrolować dziwne zachowania użytkowników dorosłych i ich interakcje z użytkownikami poniżej 18 roku życia. Ma również wysyłać alerty do dzieci, by uważały na to, z kim piszą. Oprócz tego został wydany nowy poradnik dla rodziców.

Zrzut ekranu ze strony z regulaminem Instagrama.
Zrzut ekranu ze strony z regulaminem Instagrama.

A teraz do rzeczy, bo w obliczu powyższych wstawek, to jest aż śmieszne. Facebook, czyli właściciel Instagrama, testuje obecnie wersję portalu dla dzieci. Nad wszystkim będzie działał duet Adam Mosseri oraz Pavni Diwanji. Ostatnia specjalistka dołączyła do Facebooka zaledwie w grudniu 2020 roku. Diwanji przeszła do giganta z biura Google, gdzie odpowiadała m.in. za projekt związany z powstawaniem YouTube Kids.

Dobra, idziemy dalej – Vishal Shah, czyli wiceprezes Instagrama do spraw rozwoju produktu, wspomina, że praca nad rozwojem portalu dla młodzieży jest jednym z głównych priorytetów firmy. Buzzfeed dotarł do wewnętrznych wiadomości portalu, gdzie Shah napisał: "Stworzymy wersję [aplikacji], która pozwoli osobom poniżej 13 roku życia korzystać z Instagrama po raz pierwszy".

Obraz

Krótko mówiąc – sam Instagrama ma w głębokim poważaniu swój regulamin oraz wytyczne COPPA, czyli zasad ochrony prywatności najmłodszych, które obowiązują w USA. Przecież to jest absurdalne. Z jednej strony władze serwisu chcą dbać o najmłodszych i chronić ich przed wykorzystywaniem, kradzieżą danych i potencjalnymi zagrożeniami ze strony dorosłych użytkowników, a z drugiej zamierza dać tym drugim bezpośrednie narzędzie dotarcia do grupy docelowej.

Adam Mosseri zwrócił uwagę na to, że Instagram w wersji dla dzieci ma umożliwić rodzicom wgląd do konta dziecka, ale pamiętajmy, że w pierwszej kolejności – muszą dostać ten dostęp. A co, jeśli dziecko zainstaluje sobie normalną wersję Instagrama i będzie jej używało?

Messenger Kids.
Messenger Kids.

Swoją drogą – to nie pierwsze działanie Facebooka w kierunku dzieci. Na rynku aplikacji pojawił się Messenger dla dzieci o nazwie Messenger Kids. Aplikacja może być kontrolowana przez rodziców – mają oni dostęp do listy kontaktów i ją edytować.

Panie Zuckerberg, ja wiem, że PIENIĄŻKI są ważne, ale są chyba jakieś granice, prawda?

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)