Nie aktualizuj maka do macOS Catalina. Pakiet Adobe nie działa!

Nie aktualizuj maka do macOS Catalina. Pakiet Adobe nie działa!

Nie aktualizuj maka do macOS Catalina. Pakiet Adobe nie działa!
Anna Rymsza
09.10.2019 06:43, aktualizacja: 26.07.2022 15:35

W poniedziałek wieczorem został wydany system macOS Catalina. Aktualizacja MacBooków i iMaców przebiega bez przygód. Jednak użytkownicy programów Adobe wściekli się już po pierwszym uruchomieniu nowego systemu.

Na macOS Catalina denerwują się dwie grupy artystów. Pierwsza to DJ-e korzystający z biblioteki muzycznej iTunes. Programu już nie ma, ale nie wszystkie programy muzyczne umieją korzystać z nowej aplikacji Muzyka. Nie wiadomo, czy każdy z popularnych programów dostanie taką aktualizację i czy będzie dostępna za darmo.

Druga grupa to pracujący z programami firmy Adobe. Najpopularniejsze programy dla grafików, filmowców i fotografów przestały działać na wielu komputerach.

Dlaczego programy Adobe przestały działać?

Problemy z Adobe wynikają głównie ze zmian w zabezpieczeniach systemu macOS Catalina. Z wersji na wersję Apple zablokował uruchamianie starszych (32-bitowych) aplikacji. Firma Adobe potwierdziła, że większość starszych programów nie ruszy na całkowicie 64-bitowej Catalinie.

Starsze programy, o których mówi Adobe, to nie tylko pudełkowy Photoshop CS2. To także wersje wydane w 2018 roku. Nawet programy w wersjach Creative Cloud 2018 mają 32-bitowe komponenty, bez których się nie uruchomią na Catalinie. Do tego dodaj zmiany w systemie podpisów cyfrowych programów i nieszczęście gotowe.

Najnowszy Photoshop też ma problemy

Jak żyć? Wrócić do starszej wersji systemu na Macu, czy zbierać na abonament? Zanim zaczniesz przeliczać budżet, musisz wiedzieć, że najnowsze wersje programów z Creative Cloud też nie dogadują się z Cataliną. Adobe Photoshop ma problemy z mniej popularnymi funkcjami nazywania plików przy zapisywaniu. Adobe Lightroom CC – podstawa warsztatu milionów fotografów – też nie pozbył się jeszcze wszystkich 32-bitowych komponentów. Nawet instalatory offline programów nie działają poprawnie. Trzeba korzystać z klienta Creative Cloud, który pobierze programy.

Przecież Adobe miał mnóstwo czasu!

O tym, że nadchodzi nowa wersja systemu macOS, wiadomo było nie od wczoraj. Wersje testowe dla deweloperów były dostępne od wiosny, kilka tygodni przed wydaniami dla zwykłych testerów. Dlaczego Adobe obudził się z ręką w nocniku?

Specjaliści twierdzą, że wydana wczoraj stabilna Catalina różni się od ostatniej wersji testowej, jaką otrzymali tydzień wcześniej. Dokumentacja nie wymienia zmian, które mogłyby zrujnować programy Adobe, a jednak takie zmiany były.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)