Przedziwne zjawisko nad wulkanem. Udało się ująć je na zdjęciu

Słup światła nad wulkanem.
Słup światła nad wulkanem.
Źródło zdjęć: © Obserwatorium Gemini
Marcin Watemborski

05.12.2022 11:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Hawajski wulkan Mauna Loa przyciągnął swoją aktywnością uwagę ludzi z całego świata. Jego erupcja jest nie tylko niebezpieczna, ale również zjawiskowa wizualnie. Podczas ściekania lawy po zboczach góry wystąpiło dziwne zjawisko. Widać je doskonale na zdjęciu.

Na zdjęciu z kamer obserwatorium Gemini widać coś bardzo rzadkiego. Nad gorejącą lawą pojawiły się słupy świetlne, a to ekstremalnie nietypowe. Wspomniane kamery działają 24 godziny na dobę, a ich głównym zadaniem jest obserwacja formacji chmur, lecz jak widać, sprawdzają się też w innych przypadkach.

Słupy świetlne nad gorejącą lawą to technicznie to samo zjawisko, co słupy powstające dzięki Słońcu. Po to, by takowe pojawiły się na niebie, muszą zostać spełnione konkretne warunki atmosferyczne, co sprawia, że taki spektakl jest niezwykle rzadki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Lawa z wulkanu, jako źródło światła, musiała być bardzo blisko horyzontu, nad nią musiały wisieć wysokie chmury, a dopełnieniem wszystkiego była niska temperatura. Efektem jest powstanie milionów drobnych kryształków lodu, które załamują światło docierające do odbiorcy.

Po to, by pojawił się słup światła, muszą zostać spełnione określone warunki.
Po to, by pojawił się słup światła, muszą zostać spełnione określone warunki.© Obserwatorium Gemini

Mauna Loa jest najwyższym aktywnym wulkanem tarczowym. Erupcja trwa od 27 listopada 2022 roku i jest to pierwsza taka sytuacja od 40 lat. Aktywność poprzedzały dziesiątki trzęsień ziemi, a po wybuchu ewakuowano mnóstwo mieszkańców. Mauna Loa jest bardzo groźnym wulkanem dla lokalnej społeczności.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)