Przełom teleskopu Webba. Te siedem galaktyk jest najwcześniejszych we wszechświecie

Siedem galaktyk, które stały się ośrodkiem uwagi teleskopu Webba to najwcześniejsze galaktyki we znanym nam wszechświecie. Jak się prezentują i dlaczego obserwując je teleskop Hubble wprowadził nas w błąd?

Wszechświat. Teleskop Webba
Wszechświat. Teleskop Webba
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | ESA, NASA JWST

24.04.2023 21:41

Istnienie siedmiu odległych galaktyk nie jest nowością. Jako pierwszy obserwował je już teleskop Hubble, realizując program Frontier Fields. Okazuje się, że posługujący się nim astronomowie nie docenili obiektów, na które zwrócili uwagę.

Obserwacje siedmiu galaktyk

W swoim czasie teleskop Hubble dostarczył nam przełomowych danych, ale niedokładnych. Obserwatorium to nie jest w stanie wykrywać światła poza bliską podczerwienią i jego wyniki pozostawały ograniczone do soczewkowania grawitacyjnego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy warto kupić kamerę internetową Jabra PanaCast 20?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na podstawie takich obserwacji astronomowie byli w stanie bez wątpliwości stwierdzić obecność siedmiu galaktyk i oszacować ich pozycje. Wnioskom towarzyszył jednak ogromny margines błędu. Badacze posługujący się teleskopem Hubble patrzyli bowiem w mocno "zamglony" obraz odległości w przestrzeni kosmicznej.

Dopiero teleskop Webba przyniósł rewolucyjne w tej kwestii dane. Wykorzystując jego Near-Infrared Spectrograph badacze są w stanie wykonać precyzyjny pomiar odległości oraz określić, czy galaktyki są częścią rozwijającej się gromady.

Siedem galaktyk odkrywanych przez teleskop Webba

Analiza wyników obserwacji Webba nadal trwa, ale już teraz ogromnie zmieniają one naszą wiedzę na tamta siedmiu galaktyk. Oznaczona na zdjęciu galaktyka YD4 znajduje się w innej odległości i jest mniejsza, niż dotychczas sądzono.

Siedem galaktyk. Teleskop Webba
Siedem galaktyk. Teleskop Webba© Licencjodawca | Space Telescope Science Institute Office of Public Outreach

Wszystkie siedem galaktyk to obiekty, które powinniśmy lokalizować w odległości określanej jako przesunięcie ku czerwieni 7,9. Tak bardzo emitowane światło zostało przesunięte, gdy podróżowało w przestrzeni, aby mogło zostać wykryte przez teleskop. Odpowiada to 650 milionom lat po Wielkim Wybuchu i czyni je najwcześniejszymi galaktykami w zidentyfikowanej przez człowieka części wszechświata.

Katarzyna Rutkowska, dziennikarka Fotoblogii

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)