QNAP we współpracy z Microsoft i Paragon Software opracował sterownik do obsługi systemu plików exFAT

QNAP we współpracy z Microsoft i Paragon Software opracował sterownik do obsługi systemu plików exFAT

QNAP we współpracy z Microsoft i Paragon Software opracował sterownik do obsługi systemu plików exFAT
Źródło zdjęć: © © JK
Mikołaj Rożek
04.01.2017 13:26, aktualizacja: 26.07.2022 18:41

Kooperacja trzech firm przyniosła stworzenie dedykowanych sterowników obsługujących pliki w formacie exFAT na urządzeniach QNAP NAS. Szansa na przyspieszenie pracy, zwłaszcza z plikami o dużych rozmiarach, jest zawsze w cenie. Na nowym rozwiązaniu najwięcej zyskają twórcy, których topniejąca przestrzeń dyskowa przyprawia o gorączkę.

Zapotrzebowanie na pamięć dyskową, wraz z rozwojem technologii cyfrowej, jedynie się zwiększa. Pliki, w których zapisujemy materiały czy to zdjęciowe, czy filmowe, rozrastają się do niebywałych rozmiarów. Potrzeba bezpiecznej i szybkiej archiwizacji, która także potrafi spędzić sen z powiek. Najlepszym rozwiązaniem dla twórców produkujących duże ilości obrazów czy filmów jest zaopatrzenie się w odpowiedni system NAS.

Obraz
© © JK

Ponieważ jednak rozmiary plików potrafią osiągać setki lub więcej gigabajtów, wymagany jest odpowiedni system plików, który sobie z nimi poradzi. W przypadku najpopularniejszego systemu operacyjnego, jakim nadal jest Windows, do dyspozycji mamy systemy FAT32 lub NTFS. Oba mają swoje zalety, aczkolwiek w momencie, kiedy oba były projektowane, nie spodziewano się tak dużego zapotrzebowania na pamięć. Dlatego FAT32 ma ograniczenie wielkości partycji do 8,4 GB i możliwość zapisania pojedynczego pliku o rozmiarze do 4 GB. NTFS radzi sobie z tym lepiej, jednak jego prędkość odczytu i zapisu jest zdecydowanie mniejsza.

Obraz
© © [QNAP](https://www.qnap.com/solution/exfat_file_system/en/)

Z pomocą przychodzi format o nazwie exFAT stworzony przez Microsoft na potrzeby zewnętrznych nośników jak dyski SSD. Największą zaletą tego rozwiązania jest możliwość obsługi plików o maksymalnym rozmiarze 16 eksabajtów. To zaledwie 4 miliardy razy więcej, niż pomieści standardowy FAT32. W erze ekspansji formatu zapisu w rozdzielczości 4K, szybka obsługa nawet zbliżonego rozmiaru będzie na wagę złota.

System plików exFAT staje się coraz popularniejszy na kartach SD oraz innych nośnikach danych – głównie z uwagi na ograniczenia systemu FAT32. Po zakupie i zainstalowaniu sterownika exFAT, użytkownicy naszych produktów mogą uzyskiwać dostęp do zawartości takich nośników bezpośrednio z poziomu swoich NAS-ów.

Dzięki współpracy firm QNAP, Microsoft i Paragon Software udostępniono nowy sterownik obsługi formatu exFAT dla urządzeń QNAP NAS. Nowe zastosowanie daje przede wszystkim możliwość dostępu do nośników tego formatu bezpośrednio z poziomu systemu NAS. Dzięki obsłudze dużych rozmiarów pliku, nie będzie już konieczne rozdzielanie ich na mniejsze części. Dyski będą sobie także lepiej radzić z dużą liczbą mniejszych plików, np. zdjęć. Jak podaje producent, przy kopiowaniu 20 000 plików (zdjęć) o wielkości 1 MB z dysku USB na QNAP NAS osiągamy wydajność 130 MB/s, jeżeli natomiast kopiowanie odbywa się w drugą stronę, czyli z QNAP NAS na dysk USB, to wydajność jest na poziomie 180 MB/s. Gdyby do takich samych operacji wykorzystano sterowniki typu open source, to wydajność oscylowałaby na poziomie, odpowiednio, 44 MB/s i 69 MB/s. Łatwiejszy dostęp do własnego archiwum przy zwiększonej szybkości dodaje kolejną zaletę posiadania systemu NAS.

Najnowszy sterownik kompatybilny jest z wersjami QTE 4.3.0 (lub wyższymi). Wcześniejsze modele urządzeń QNAP jak X10 czy X12 nie są obsługiwane. Najlepiej sprawdzą się urządzenia QNAP TS-451A oraz TS-251A. Jeśli chcemy zaopatrzyć się w nowy sterownik, należy wykupić licencję kosztującą 4 dolary. Więcej informacji znajdziecie na stronie www.qnap.com/solution/exfat_file_system/en/

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)