Reklamy Kodaka z lat 50. i 60. to sentymentalna podróż w czasie

Reklamy Kodaka z lat 50. i 60. to sentymentalna podróż w czasie

Reklamy Kodaka z lat 50. i 60. to sentymentalna podróż w czasie
Źródło zdjęć: © © YouTube
Justyna Kocur-Czarny
16.12.2019 11:28, aktualizacja: 26.07.2022 15:05

"Jeśli twój aparat wyprodukował Kodak, wiesz, że jest dobry" - takim hasłem w latach 50. reklamowano aparaty analogowe. To była era przechodzenia fotografii w ręce amatorów. Dziś te nagrania ogląda się z sentymentem.

Masz ochotę na nieco nostalgii? Zbiór czarno-białych reklam, w których mężczyźni w garniturach chodzą pod rękę z elegancko ubranymi kobietami to seans, który przeniesie cię w czasie. Spora część czaru kryje się w zabytkowych aparatach, które są tam reklamowane. Signet 40, Borwnie Turret, Kodak Pony, Retina Reflex czy Brownie Starflach to mniej lub bardziej udane produkty, które jednak zapisały się w historii fotografii.

Eastman Kodak to legenda, która jednak radzi sobie coraz gorzej na rynku fotograficznym. Główne dochody firmy opierają się na profesjonalnych rozwiązaniach w druku przemysłowym i grafice, a nie fotografii tradycyjnej. Producent materiałów światłoczułych romansuje z różnymi branżami, łącząc siły nawet z producentem deskorolek.

Trzeba przyznać, że stare reklamy zawierają dużą dawkę perswazji, a ich twórcy bez kurtuazji nazywali swoje produkty najlepszymi. Dziś "super ostre" zdjęcia zrobione Kodakiem Brownie raczej by nie zachwyciły. Postęp w fotografii poszedł (na szczęście!) do przodu, ale jedno trzeba przyznać: w tamtych latach zdanie "pierwszy taki aparat w historii" zawierało w sobie dużo prawdy.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)